pohroma

Na západě je to hurikán Florence, na východě tajfun Mangkhut. Superbouře, které v současné době pustoší planetu si dohromady vyžádaly již desítky mrtvých a zejména na východě to není konečné číslo. Zatímco Florence nezasáhla pobřeží USA v plné síle, Manghut naprosto paralyzoval Filipíny a drancoval pobřeží Číny. Podle meteorolgů byl právě tento tajfun nejničivější bouří letošního roku.


Supertajun bez slitování

Mangkhut dosahoval místy rychlosti větru až 330 km/h! Filipíny zasáhl v noci na sobotu 15. září, v té chvíli již naštěstí zeslábl. Nakonec přesto zabil minimálně 74 lidí, zničil mnoho domů, způsobil povodně a sesuvy půdy. Po mnoha lidech se navíc stále pátrá. V neděli dorazil do Číny, kde jeho řádění pokračovalo.

Nejvíce obětí si vyžádaly záplavy spojené se sesuvy půdy na Filipínách. Špatnou zprávou je, že deště stále pokračují a škody, které bouře způsobila sahají do nebeských výšin. Aktuálně se hovoří o dvou miliardách korun.

Extrémní bouře budou stále silnější

Letošní dvě nebezpečné bouře mají jedno společné, a tím je jejich nebezpečnost. Zatímco v minulých desetiletích bylo možné podobně silné bouře čekat spíše sporadicky, nyní přišly společně. Výjimkou je pouze drastický rok 2005, kdy byly hurikány v Atlantiku neobvykle silné.

Voda v oceánech se neustále otepluje, a to hraje do not hurikánům a tajfunům. Je zřejmé, že podobný trend bude pokračovat. Teplý vzduch nad vodou využívají cyklóny jako palivo, které je žene z tropické oblasti k severu, kde sílí. Čím více je dodaného tepla, tím je bouře větší a silnější a zároveň přináší velké množství srážek. Právě toto jsme nyní mohli zažít u obou posledních bouří. Vědci varují, že pokud se bude stále oteplovat, budou bouře intenzivnější a nebezpečnější. Globálnímu oteplování však lze už jen těžko zabránit, a tak nezbývá nic jiného, než vytvářet opatření, která co nejvíce zamezí ztrátám na lidských životech.

Úvodní foto je ilustrační.Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Světoběžník na domovskou stránku
Seznam.czPřidat na Seznam.cz
Související