pohroma
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Na západě je to hurikán Florence, na východě tajfun Mangkhut. Superbouře, které v současné době pustoší planetu si dohromady vyžádaly již desítky mrtvých a zejména na východě to není konečné číslo. Zatímco Florence nezasáhla pobřeží USA v plné síle, Manghut naprosto paralyzoval Filipíny a drancoval pobřeží Číny. Podle meteorolgů byl právě tento tajfun nejničivější bouří letošního roku.


Supertajun bez slitování

Mangkhut dosahoval místy rychlosti větru až 330 km/h! Filipíny zasáhl v noci na sobotu 15. září, v té chvíli již naštěstí zeslábl. Nakonec přesto zabil minimálně 74 lidí, zničil mnoho domů, způsobil povodně a sesuvy půdy. Po mnoha lidech se navíc stále pátrá. V neděli dorazil do Číny, kde jeho řádění pokračovalo.

Nejvíce obětí si vyžádaly záplavy spojené se sesuvy půdy na Filipínách. Špatnou zprávou je, že deště stále pokračují a škody, které bouře způsobila sahají do nebeských výšin. Aktuálně se hovoří o dvou miliardách korun.

Extrémní bouře budou stále silnější

Letošní dvě nebezpečné bouře mají jedno společné, a tím je jejich nebezpečnost. Zatímco v minulých desetiletích bylo možné podobně silné bouře čekat spíše sporadicky, nyní přišly společně. Výjimkou je pouze drastický rok 2005, kdy byly hurikány v Atlantiku neobvykle silné.


Voda v oceánech se neustále otepluje, a to hraje do not hurikánům a tajfunům. Je zřejmé, že podobný trend bude pokračovat. Teplý vzduch nad vodou využívají cyklóny jako palivo, které je žene z tropické oblasti k severu, kde sílí. Čím více je dodaného tepla, tím je bouře větší a silnější a zároveň přináší velké množství srážek. Právě toto jsme nyní mohli zažít u obou posledních bouří. Vědci varují, že pokud se bude stále oteplovat, budou bouře intenzivnější a nebezpečnější. Globálnímu oteplování však lze už jen těžko zabránit, a tak nezbývá nic jiného, než vytvářet opatření, která co nejvíce zamezí ztrátám na lidských životech.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts