lední medvěd
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Trumpova administrativa dokončuje plány, které otevřenou cestu k těžbě ropy a zemního plynu na území Arktické národní přírodní rezervace na Aljašsce. Ekologicky citlivá oblast je přitom chráněna již několik desetiletí.


V podstatě se jedná o celou pobřežní oblast rezervace, kde se vyskytují lední medvědi a další ohrožené arktické druhy. Pobřežní část parku zvířata využívají k rozmnožování i k lovu. Pokud k uskutečnění plánu těžby skutečně dojde, zvířatům se opět o něco ztíží život v již tak křehkém ekosystému.

Demokraty kontrolovaná sněmovna přitom včera schválila zákon na ochranu této oblasti, ale je skoro jisté, že senát, kde mají převahu republikáni, zákon nepodpoří. V oblasti bylo zakázáno provádět jakékoliv operace spojené s těžbou, to se změnilo přijetím kontroverzního zákona o daních v roce 2017.

Související:  Na Aljašce byl zaznamenán nejteplejší červenec v historii. Teplo ale devastuje celou Arktidu

Vladní agentura Bureau of Land Management (BLM) chce pronajmout část rezervace soukromým těžařům už na konci tohoto roku. Podle předsednictva agentury mají spálené suroviny vytěžené na Aljašce zatížit atmosféru 0,7 až 5 miliony metrických tun oxidu uhličitého, což je podobné, jako kdyby na planetě přibylo dalších milion aut ročně.


Ekologové však prohlášení BLM kritizují, údajně prý agentura podceňuje dopady těžby na klima. BLM však ve zprávě o chystaném pronájmu uvádí, že současné rychlé oteplování planety je spíše přirozeným procesem než důsledkem lidské aktivity. To zcela protiřečí veškerým vědeckým studiím z posledních let, které přinášejí nepopiratelné důkazy, že je lidská činnost hlavním hnacím motorem nárůstu teploty o 1 °C od začátku průmyslové éry. Dokument BLM žádné vědecké důkazy nepřináší, avšak v dalších částech připouští, že fosilní paliva přispívají k oteplování planety.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts