Lindos
Ilustrační foto. Zdroj: Svetobeznik.info

Proč vyrazit k moři právě na podzim? Turistická sezóna pomalu končí, pláže jsou poloprázdné a všude kolem vás je klid. Přinášíme vám 4 tipy na destinace v Evropě, kde se i v říjnu bez problémů vykoupete v teplém moři a kde jsou stále letní teploty. Zároveň nebudete muset cestovat daleko. Všechny lokality jsou vzdáleny jen pár hodin letadlem. Tak hurá, vyrážíme!


Costa del Sol (Andalusie, Španělsko)

Mezi Málagou a Gibraltarem je i na podzim nádherně. Španělé říkají, že jde o nejslunnější pobřeží v Evropě a o tom, zda mají pravdu, se můžete sami přesvědčit. Costa del Sol je od Afriky, co by kamenem dohodil, a tak zdejší počasí připomíná tropické destinace. Dnů plných slunečního svitu je na jihu Španělska více jak 300, a tak je dovolená na Costa del Sol i na podzim sázkou na jistotu. Nádherné pláže lemující dlouhé pobřeží doplňují vysoké hory. Budete se zde cítit jako v ráji.

costa del sol
Na Costa del Sol svítí slunce 300 dní v roce. Foto: Pixabay

A pokud se nebudete chtít zrovna koupat, určitě vyrazte na výlet do Málagy nebo do vzdálenější Sevilly, Granady, Cordóby nebo přímo na Gibraltar. Dovolenou na podzim v Andalusii volí rádi senioři především díky klidu, který je v letních měsících ve Španělsku vzácný. V moři se dá koupat v říjnu i začátkem listopadu, ale počítejte s mírně studenější vodou, kterou ochlazují proudy z blízkého Atlantiku.

Rhodos (Řecko)

Jeden z nejoblíbenějších řeckých ostrovů je určen milovníkům úžasného koupání, ale i dobrodružství a historie. Chcete-li si tento nádherný ostrov vychutnat opravdu v klidu, pak je začátek podzimu tou pravou dobou pro dovolenou u moře.


Tento ostrov není velký, od severu k jihu je vzdálenost vzdušnou čarou pouhých 78 kilometrů, a tak jej za pár dní stihnete celý procestovat. K tomu doporučujeme půjčení vozu nebo skútru v jedné z místních půjčoven. Za návštěvu stojí hlavní město Rhodos na severu ostrova a nádherné historické městečko Lindos s úžasnou zátokou svatého Pavla (úvodní foto), kde je báječné koupání. Nad Lindosem se tyčí akropole s chrámem Athény Lindské, odkud je úchvatný výhled. Dále doporučujeme návštěvu termálních lázní Kalithea nebo nejjižnější místo ostrova, mys Prasonisi, kde se také nachází pěkná pláž. Na západní straně ostrova nevynechejte údolí Motýlů, které je dlouhé více jak 5 kilometrů a je domovem několika tisícovek motýlů. Na podzim jich sice moc neuvidíte, ale procházka údolím je i tak příjemná.

lindos
Lindos s akropolí a chrámem Athény Lindské. Foto: Svetobeznik.info

Nechte-li cestovat, pobyt na podzim u moře vás také nezklame. Na Rhodu se nacházejí vyhlášená letoviska i malebná zákoutí, která připomínají ráj na zemi.

Malta

Maltské souostroví je vůbec nejjižnější částí Evropy a na podnebí je to hodně znát. I hlavní město afrického Tuniska leží severněji. Hlavní turistická sezóna končí na Maltě na konci září. Poté se pláže téměř vyprázdní, ale voda je stále teplá a nádherně průzračná. Vy zde vůbec nepoznáte, že již začal podzim. Slunce na Maltě svítí až na pár zamračených dní po celý rok, tak o pohodu nebudete mít nouzi ani v době, kdy jsou na evropském kontinentě přízemní mrazíky. Na Maltě se bez problémů vykoupete i v listopadu, kdy má voda v moři stále kolem dvaceti stupňů.

malta
Malta je proslulá krásnou starověkou architekturou. Foto: Pixabay

Vyrazíte-li na Maltu na podzim, poznáte, jak se na tomto souostroví doopravdy žije. Všude je klid a nikdo nikam nespěchá. Chcete-li zemi poznat, půjčte si auto a vychutnávejte si nádherné poloprázdné pláže, navštěvujte místní restaurace s mořskými specialitami a určitě se zaměřte na památky, protože Malta má bohatou a předlouhou historii.

Albánie

Dlouho opomíjená evropská země se dostala do hledáčku turistů až v nedávné době. Přitom její poloha mezi Chorvatskem a Řeckem je doslova ideální jak pro letní, tak podzimní pobyt u moře. Na podzim zde sice teploty nedosahují třicítek, ale voda je stále teplá.

Podzimní dovolená u moře v Albánii je vhodná pro všechny věkové kategorie. U pobřeží zažijete relax i dobrodružství. Země vyniká nádhernou a často stále nedotčenou přírodou, místní pohostinností a starověkými památkami. Doporučujeme zejména návštěvu měst Butrint, Berat a Gjirokastër. Všechna tato místa patří na Seznam světového dědictví UNESCO a jejich návštěvou se rázem ocitnete v jiném století. Albánská riviéra je podobně rozmanitá jako v Chorvatsku nebo v Řecku, a tak vás podzimní pobyt u moře v Albánii rozhodně nezklame.

albánie
Albánie – kompromis mezi Chorvatskem a Řeckem. Foto. Pixabay


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts