dálnice
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

O dálničních poplatcích pro osobní vozidla se v Německu hovoří již dlouho. Plánované spuštění v lednu 2019 se však díky komplikacím během výběrového řízení odkládá minimálně do poloviny roku 2020. Informovala o tom média německé skupiny Funke.


Německé dálnice jsou zdarma a velmi rychlé – zatím

Hustá síť německých dálnic se vyznačuje velkou liberálností. Dálnice jsou pro osobní vozy bez poplatků a na mnoha úsecích platí pouze doporučená rychlost 160 km/h. To však nemusí platit dlouho. Poplatky jsou na spadnutí a proti neomezenému rychlostnímu limitu zase brojí ekologové. V současnosti je často kolem měst nebo na vybraných úsecích rychlost omezena na 120 km/h.

Výše dálničních poplatků se v Německu má odvíjet od objemu motoru automobilu a výše emisí. Obecně bude platit, že čím nižší objem a emise, tím nižší poplatek. Vozidla s alternativním pohonem a motocykly budou od dálničního poplatku osvobozeny. Pro Němce se ale mnohé nezmění. Poplatek sice zaplatí, ale jeho výše jim bude kompenzována slevou na dani z motorových vozidel. To se samozřejmě nelíbí ostatním členským státům Evropské Unie, ale ani některým Němcům. Zejména obchodníci z příhraničí s Českem vidí v zavedení poplatků za dálnice hrozbu ztráty zákazníků z naší země. A jak víme, Češi za nákupy do Německa vyráží rádi, i přestože jsou ceny za většinu zboží srovnatelné s tuzemskými.

rychlé auto
Na německé dálnici můžete jezdit s plynem na podlaze. Foto: Pixabay

Kolik v Německu za dálnici zaplatíte

Ceny dálničních poplatků pro dálnice v Německu ještě nejsou pevně stanoveny, ale předpokládá se následující výše:


  • 10denní poplatek – 2,5 – 25 euro dle typu motoru
  • 2měsíční poplatek – 7 – 50 euro dle typu motoru
  • roční poplatek – 40 – 130 euro dle typu motoru

Poplatky za tunely v Německu

V současnosti jsou pro osobní vozy pouze dva úseky, za jejichž projetí v Německu zaplatíte. Jedná se o Herrentunnel v Lübecku a Warnowtunnel v Rostocku. Jednorázové projetí ale není nikterak drahé a pro osobní vozy je v roce 2018 stanovena cena 3,10 resp. 4,10 euro.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts