vlna
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Letošní sezóna je bohatá na bouře. Jedna z nich právě drancuje jih Řecka, postupuje východně na Krétu a do Turecka. Zorba je medikán (název pro bouře ve Středomoří), který se zformoval 27. září severně od Libye. Od té doby nabral na intenzitě a dosahuje síly hurikánu druhé až třetí kategorie. Sílu bouře podporuje teplá voda v moři.


Nejvíce jsou zasažená města Pylos a Methoni na jihozápadě poloostrova Peloponés. Vítr místy dosahuje rychlosti až 180 km/h, a proto meteorologové varovali, že bouře může způsobit záplavy a vlny vysoké více jak 10 metrů. Zastavena byla veškerá trajektová doprava, obyvatelé zasažených oblastí a turisté by neměli vycházet ze svých domovů. Na některých místech jsou lidé bez elektrického proudu.

Varování pro české turisty v Řecku

Čeští turisté mohou v případě problémů kontaktovat ambasádu v Athénách na telefonním čísle +30 694 473 3769. V neděli medikán Zorba dorazí na Krétu, kde je nyní na dovolené mnoho Čechů. To samé platí pro Tureckou riviéru, kterou by Zorba měla zasáhnout z neděle na pondělí. Krétě a Turecku ale velké nebezpečí nehrozí, protože by bouře měla zeslábnout.

Zorba nad Lybií
Zorba severně od Libye, MODIS image – NASA Aqua satellite (EOSDIS Worldview), Wikimedia Commons

Medikány ve Středozemním moři

Medikány jsou výrazné cyklóny, které se tvoří jednou až dvakrát za rok nad Středozemním mořem. Jejich vznik je podobný jako u hurikánů nebo tajfunů, kdy v místě vznikající bouře výrazně klesá tlak a zvyšuje se rychlost větru. Medikány obvykle nedosahují tak velké intenzity jako oceánské bouře, ale pokud je voda v moři dostatečně teplá, což je případ Zorby, může napáchat značné škody např. na nedostatečně zajištěných věcech. Lidem ze zasažených oblastí se obvykle doporučuje nevycházet z domovů.

Zorba Windy
Zdroj: www.windy.com


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts