Mezquita
Foto: Pixabay

Malebná andaluská Córdoba je městem vína, flamenca a tapas. Srdce města je svědectvím toho, jak bohatá a dlouhá je historie Córdoby. Snadno se vám může stát, že pokud zrovna nebudete myslet na to, kde se nacházíte, úplně zapomenete, že jste stále v Evropě.


Slavná historie Córdoby sahá až do doby před Kristem

V době, kdy jiná významná města čekala na svoji slávu nebo ještě ani neexistovala, Cordóba byla kulturním centrem světa. Okolo roku 1000 zde žilo možná až půl milionu obyvatel, tedy více než dnes a více než v kterémkoliv jiném městě té doby. Během prvního tisíciletí městu vládli Římané, Vandalové, Vizigóti a Arabové. Cordóba byla kosmopolitním centrem a vedle sebe žili křesťané, židé a muslimové. Scházeli se zde myslitelé i badatelé. Během dalšího tisíciletí docházelo k několika úpadkům a novým rozkvětům. V některých obdobích mělo město pouhých 20 000 obyvatel a hrozil i jeho zánik. K velkému růstu došlo až ve dvacátém století, kdy se počet obyvatel vyšplhal na číslo 328 000. Historická Córdoba je od roku 1984 na Seznamu světového dědictví UNESCO. Historie je ve městě zpřítomněna na každém kroku a ze své minulosti Córdoba stále těží.

Córdoba
Římský most, v pozadí Mezquita. Foto: Pixabay

Současná Córdoba láká turisty na minulost, pochutiny a flamenco

Současná Córdoba je vyhledávaným cílem turistů. Město ukazuje to pravé drsné jižní Španělsko, které je zároveň přívětivé a romantické. Slunce zde svítí deset měsíců v roce a léta jsou až tropická. Tomu je v Córdobě a kdekoliv jinde v Andalusii uzpůsoben život.

Ideálním časem, kdy Córdobu navštívit, je podzim nebo jaro. Počasí je v tuto dobu příjemné a město si vychutnáte, aniž byste se grilovali pod horkým španělským sluncem. K moři si můžete vyrazit klidně i na podzim na nedalekou riviéru Costa del Sol.


Chcete-li město co nejlépe poznat, procházejte se jeho úzkými uličkami, vnímejte jeho zvuky a vůni. Centrum Córdoby se nachází na relativně malém prostoru a je plné muzeí, tapas barů, vinoték a obchodů s různým zbožím. Žádný návštěvník nevynechá Mezquitu – katedrálu, která vznikla z baziliky, později byla přestavěna na mešitu, ale nakonec slouží křesťanům. Je zvláštní vidět kříž v mešitě. Další z úžasných památek je starý římský most přes řeku Guadalquivir nebo Juderia – staré židovské a arabské město.

mezquita interier
Interiér Mezquity zdobí neuvěřitelných 860 sloupů. Foto: Pixabay

V Córdobě je nespočet kostelů, které vznikaly převážně v době renesance. Společně s křesťanstvím se ale na jednom prostoru prolínají i další vlivy, které formovaly město – Římané, arabská kultura i Židé. Vše harmonizuje. Různé kultury i náboženství v Córdobě tak tvoří pospolitý celek, jako by ani neexistovaly žádné multikulturní spory.

Zavítáte-li do Córdoby na jaře, určitě nevynechejte Květinovou ulici, která je plná květin. V jakémkoliv ročním období zde na vás také čekají tapas – malé degustační talířky složené z různých typů jídel. Tapas jsou ve Španělsku oblíbenou pochutinou, která se jí rukama a hlavně v dobré společnosti při dobrém pití. Variace tohoto pokrmu jsou různé a žádný univerzální recept vlastně ani neexistuje. Co kraj, to trochu jiné tapas, ať teplé nebo studené. Vždy ale skvělé.

cordoba
Córdoba – město s dlouhou historií. Foto: Pixabay

Významné osobnosti z Córdoby

  • Maimonides – Córdobský rodák, rabín, lékař a filosof, který ve 12. století patřil k nejvýznamnějším myslitelům.
  • Seneca – Tento básník, filosof a politik se narodil ještě před Kristem ve městě, které se v té době nazývalo Korduba.
  • Averroes – Averroes byl jeden z nejvlivnější arabských filosofů. Vzorem byl pro něj Aristotelés, jehož filosofii se pokoušel spojit s islámem i novoplatónskými myšlenkami.
  • Don Quijote de la Mancha – I tento fiktivní rytíř se údajně procházel ulicemi slavné Córdoby.


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts