pumpa
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Ceny pohonných hmot oproti loňské sezóně výrazně klesly, a pokud se chystáte na cestu autem do Chorvatska, dovolená vás z hlediska cestovních nákladů vyjde levněji. Ušetřit se ale ještě dá správným načasováním tankování, protože právě v cílové destinaci není benzín ani nafta nejlevnější.


Cesta do Chorvatska

Pro představu. Většina lidí vyráží k moři s plnou nádrží, a pokud si předem neověří ceny, tankují, až když je potřeba. Mnoho vozů vydrží na jedno natankování až za chorvatské hranice, zejména vyráží-li z jižní části republiky. V Chorvatsku je ale Natural 95 v průměru o 3 koruny dražší než ve většině zemí, přes které pojedete. Ve srovnání s Českem je to dokonce o 4 koruny. Rozdíl u nafty činí 3, respektive 2 koruny.

Chcete-li vaše provozní náklady stáhnout na minimum, natankujte plnou ještě v Česku. V současné době je u nás cena pohonných hmot stále příznivá. Vyhněte se ale tankování u dálnice, kde jsou ceny vždy vyšší. Poté znovu doplňte plnou nádrž ještě před Chorvatskem. Záleží na tom, jakou trasu volíte, ale v Rakousku, Slovinsku nebo Maďarsku jsou ceny paliva na stejné úrovni.

Související:  Pozor na nesjednocené názvy pohonných hmot v Evropě. Přinášíme návod, jak se vyhnout záměně při tankování

Malá rada pro turisty, kteří zvolí cestu přes Slovensko a Maďarsko. Nenechávejte tankování na Slovensko, pohonné hmoty jsou tam dražší. Stejně tak obyvatelé západních Čech, kteří někdy využívají cestu přes Německo, by neměli tankovat v Německu, kde je cena paliva tradičně vysoká.


Cesta domů

Pokud se tankování v Chorvatsku nevyhnete, natankujte jen tolik, kolik je potřeba a zbytek znovu doplňte až za hranicemi. Ve finále můžete ušetřit několik stovek korun a ty se mohou hodit třeba na proklínané poplatky za dálnici ve Slovinsku.

Průměrná cena pohonných hmot ve vybraných zemích (převod z místní měny na Kč):

Země Natural 95 Nafta
Rakousko 26,60 26,50
Slovinsko 26,60 26,60
Maďarsko 26,60 26,70
Slovensko 29,20 26,80
Německo 32,40 28,20
Chorvatsko 29,80 28,20
Česko 25,50 25,30

Do Chorvatska v době koronaviru

Přestože to tak dlouho nevypadalo, i letos se mnoho Čechů na Jadran vydá. V současné době patří Chorvatsko na takzvaném semaforu (jak funguje jsme psali v tomto článku) mezi bezpečné země a pro našince není potřeba negativního testu na koronavirus ani žádná karanténa. V Chorvatsku nejsou povinné ani roušky, přesto je lidem nařízeno neshlukovat se do větších skupin a pro turisty platí povinnost si každé ráno kontrolovat teplotu. Pokud překročí 37,2 stupně, je nutné telefonicky kontaktovat lékaře.

Bez větších potíží či povinného testu projdete i tranzitními zeměmi, které v článku zmiňujeme.

Zdroj: Autokluby jednotlivých zemí (2. 6. 2020)

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *