skialpinismus

Skialpinismus nabírá na popularitě. Vyzkoušejte ho i vy a vydejte se do hor jako turista a lyžař v jedné osobě. Poradíme vám, co musíte přibalit do batohu a na co se zaměřit při výběru vhodného oblečení.


Speciální lyže pro skialpinismus jsou nezbytný základ

Skialpinismus je něco mezi lyžováním a horskou turistikou. Jen místo pohorek obouváte lyžáky, připínáte lyže a vydáváte se na trasu po zasněžených horách. Cílem je výstup na vrcholek a následný sjezd.

Neobejdete se bez speciálních lyží určených pouze pro skialpinismus. Od těch sjezdových se liší skialpinistickým vázáním. Navíc budete potřebovat stoupací pásy, které před výstupem nalepíte na skluznici, před sjezdem zase odlepíte. Pokud plánujete vydat se na zledovatělý povrch, využijete ještě navíc připínací stoupací hřebeny, se kterými zdoláte i prudší svah.

Co přibalit do batohu?

Je nezbytné mít po ruce patřičné vybavení, aby výlet probíhal hladce. Bez batohu se na túru rozhodně nevydávejte. Přibalte do něj termosku, pití do camelbacku, náhradní oblečení a vybavení pro případnou potřebu záchrany – sněhovou lopatu a lavinovou sondu, která vyšle signál, kdyby vás zasypal sníh.


Když budete dostatečně trénovat a stanou se z vás zkušení skialpinisti, můžete se pustit i do zdolání ledovce. V takovém případě se neobejdete bez cepínů, maček, lan, karabin a šroubů do ledu. To vše musí batoh pojmout.

skialpinismus

Skialpinismus v Česku

Česká republika zatím nenabízí ideální podmínky pro skialpinismus, naše svahy jsou spíš zalesněné, což například oproti Alpám přináší omezené možnosti. Přesto zde najdete několik tras vhodných pro začátečníky.

Nejvíc tras pro skialpinismus se nachází v Krkonoších v okolí Špindlerova Mlýna, Pece pod Sněžkou a nedaleko Rokytnice nad Jizerou. V Krušných horách hledejte trasy v oblasti Bouřňáku, v Železné Rudě poblíž Špičáku.

Skialpové oblečení musí dobře odvětrávat a udržet sucho

Kvalitní spodní vrstva je základ, bez které se neobejde žádný skialpinista. Termo trička a termo kalhoty volte ideálně z merino vlny nebo funkčního materiálu Opti-Dry, abyste zůstali v suchu a teple.

Dále vybírejte skialpové bundyskialpové kalhoty, které se dobře přizpůsobí svižnému pohybu během stoupání a sjezdu. Jako Skialpinisté se totiž jen tak nezastavíte. To znamená, že se budete také často potit. Proto musí být skialpové oblečení dobře prodyšné, aby správně odvádělo pot a vlhkost. Jinak vám hrozí prochladnutí.Přidat na Seznam.cz
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *