Hora Kailás
Foto: Yasunori Koide, CC BY-SA 4.0, Wikimedia

Hora Kailás je jedním z nejposvátnějších míst na světě. Je totiž považována za svatyni hned čtyřmi různými náboženstvími – buddhismem, hinduismem, bönismem a džinismem. Kromě toho, že je tato hora posvátná, je také opředena množstvím záhad a podivností. Zvláštní je třeba už jen to, že Kailás ještě nikdo nikdy nezdolal, a to i přesto, že je zhruba o 2 200 m nižší než hora Mount Everest, na kterou se podařilo dostat již tisícům odvážlivců.


Kailás nestojí o návštěvníky

Kailás zkusila zdolat již řada zkušených horolezců. Jedním z nich byl dokonce známý horolezec Reinhold Messner. Ani ten však neuspěl. Důvodem těchto nezdarů může být nepřívětivý tvar hory, který tvoří téměř dokonalou pyramidu se strmými stěnami. Už právě tento samotný tvar budí pocit, že s horou něco není v pořádku.

Ve skutečnosti by však důvod nezdarů mohl být zcela jiný – že si hora žádné návštěvníky nepřeje. Napovídal by tomu také jeden ze starodávných tibetských textů, ve kterém stojí: „Žádnému smrtelníkovi nebylo dovoleno vystoupat na vrchol Kailásu, kde se mezi mraky nachází příbytek bohů. Kdo se odváží se tam vypravit a spatřit tváře bohů, bude usmrcen!“.

Související:  Gangkhar Puensum – nepřemožená sedmitisícovka v království, kde je horolezectví zakázáno

Traduje se, že někteří z těch, kdo se rozhodli horu zdolat, si to rozmysleli, ještě než s výstupem vůbec začali. Údajně proto, že člověka před výstupem vždy prostoupí pocit, že na hoře nemá co dělat a není hodný toho, aby na ni vystoupal.


Ty, kteří se o výstup přesto pokusili, těsně před dosažením vrcholu vždy zastihla sněhová bouře, která je přiměla cestu vzdát a rychle sestoupit. Nebo se, v tom horším případě, z hory už nikdy nevrátili. Jako by se hora, nebo ten, kdo pobývá na jejím vrcholku, bránil.

Podivná zeměpisná poloha hory

Podle buddhismu a hinduismu je Kailás středem světa a osou vesmíru. Pravdou je, že hora má skutečně pozoruhodnou zeměpisnou polohu. Její vzdálenost od severního pólu má být přesně 6 666 km. Od jižního pólu ji dělí přesně dvojnásobek této vzdálenosti. 6 666 km od hory by se měla nacházet také známá stavba Stonehenge. Podle místních obyvatel dokonce i samotná hora měří přesně 6 666 m.

Ačkoliv tato čísla nemusí být naprosto přesná, jelikož každé měření takto velkých rozloh přináší mírně odlišné výsledky, stále se hora nachází tak nějak ve středu všeho. Jako by všechno bylo nějakým způsobem propojené.

Související:  Sibiřská hora Šoria připomíná obří megalitickou stavbu

Je Kailás vstupem do spirituálního království Šambala?

Šambala je mysteriózní království, ve kterém žijí lidé a bytosti s nadpozemskými duchovními schopnostmi. Běžný smrtelník se do něj nedostane, jelikož je chráněno sedmi branami. První brána způsobí, že jakmile se k ní obyčejný člověk přiblíží, velmi rychle zestárne.

Pokud nejste věřící, pravděpodobně nad těmito teoriemi jen mávnete rukou. Avšak toto tvrzení má i jistý vědecký podklad. Ruský profesor Ernst Muldašev totiž údajně zjistil, že v blízkosti hory čas a lidský věk skutečně ubíhá rychleji. Za 12 hodin u hory prý zestárnete zhruba o dva týdny. Muldašev to poznal podle rychlejšího růstu vlasů a nehtů. Místní mniši věří, že za to může právě první vstupní brána, která svou moc vyzařuje i do okolí.

Hinduismus Kailás někdy ztotožňuje také s mytickou horou Méru. Podle hinduistů se na vrcholu hory nachází trůn boha Šivy, který tam přebývá se svou manželkou.

Galerie:



Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Similar Posts

Komentáře (1):

  1. Pokud je mi známo, Messner se o výstup na Kailas nikdy ani nepokoušel – z pokory a úcty k duchovnímu odkazu této nejposvátnější hory Asie. A to je jediná příčina, proč na vrchol dosud nikdo nevystoupil…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *