Magnetický kopec
Foto: Simon Yeo, CC BY 2.0, Flickr

Magnetické kopce jsou místa, na kterých zdánlivě neplatí fyzikální zákony tak, jak je známe. Věci se na nich nekutálí směrem dolů, nýbrž nahoru rovnou do kopce. Stejně tak zde voda stéká proti kopci. Kde lze takové kopce najít a jak je tento jev vůbec možný?


Možné vysvětlení této anomálie

Magnetické kopce na první pohled přitahují veškeré předměty směrem vzhůru. A to nejen věci jako třeba míč nebo láhev s vodou, ale dokonce i cyklisty na kolech nebo auta po vyřazení. Běžce také více vyčerpá běh z kopce než do kopce.

Podle záhadologů je to způsobené jakousi neznámou silou, která v určitých úsecích těchto kopců působí. A kdo ví – třeba mají i pravdu. Některé magnetické kopce jsou totiž kromě této anomálie známé také výskytem paranormálních jevů. Pravděpodobně však bude vysvětlení magnetických kopců mnohem jednodušší – jedná se pouze o optický klam.

Magnetický kopec Mocton
Magnetický kopec Mocton v Kanadě. Foto: Jim101, CC BY-SA 3.0, Wikimedia

Magnetický kopec jako optický klam

Lidské oko nedokáže bez jakýchkoliv referenčních bodů rozlišit, zda se jedná o spád, nebo stoupání. Takže zatímco na první pohled se zdá, že cesta stoupá, po přeměření se ukáže, že je tomu ve skutečnosti naopak. Může to být způsobené zvlněným terénem či obzorem zakrytým například stromy.


Zajímavý je rovněž fakt, že výsledky těchto měření nezobrazí všechny přístroje stejně – ve skutečnosti každý přinese nejspíš výsledek jiný. Digitální vodováha může ukázat, že je terén rovný, zatímco klasická vodováha již potvrdí, že zde dochází ke svažování. Konečné měření terénu těchto míst však muselo být provedeno pomocí speciálních přístrojů, jelikož ty klasické nefungovaly úplně tak, jak by měly.

Nejznámější magnetické kopce ve světě

Po světě existuje spousta takových míst, z nichž některá se stala velmi oblíbenými turistickými atrakcemi. Jedním z nich jsou třeba kopce u kanadského města Moncton, kde tato téměř kilometr dlouhá anomálie přitahuje turisty již od 30. let minulého století. Na magnetickém kopci se zde navíc nachází odvodňovací strouha, na které je daný jev krásně vidět. Voda zde totiž zdánlivě teče do kopce. Tato atrakce je v současné době zpoplatněna, pokud však budete mít někdy náhodou cestu kolem, určitě byste ji neměli opomenout.

Další známé a turisticky atraktivní magnetické kopce můžete také najít na Filipínách v obci Los Baños nebo v Řecku poblíž města Leptokaria. Všechna tato místa počítají s návštěvou turistů, takže se nemusíte bát, že byste se museli prodírat nějakou divočinou, abyste mohli tento jev spatřit. Třeba poblíž magnetického kopce v Řecku na vás čeká překrásná kavárna Lifidra s výhledem na Egejské moře a výbornou kávou.

Magnetické kopce v České republice

Pokud vás tato anomálie zaujala, ale nechce se vám kvůli ní cestovat až do zahraničí, nezoufejte. Magnetické kopce totiž naleznete i u nás. Jedním z nejznámějších je kopec v přírodní rezervaci Kačerov u obce Zdobnice v Orlických horách. Další můžete najít poblíž města Moravská Třebová na severozápadní Moravě.

Pokud se rozhodnete magnetický kopec navštívit, doporučujeme si s sebou vzít třeba láhev s vodou, pomocí které pak můžete terén jednoduše otestovat podle toho, jakým směrem se bude láhev kutálet.

Výskyt paranormálních jevů

Někteří svědci v těchto místech popisují dokonce setkání s duchy či dalšími paranormálními jevy. Třeba v Kačerově byl údajně spatřen duch muže v černé kápi. Zhruba před patnácti lety se zde měl z neznámých důvodů oběsit mladík – že by jeho duch v těchto místech strašil?

Záleží jen na vás, čemu budete věřit. Zda vědeckému vysvětlení o optickém klamu, nebo tomu, že se na magnetických kopcích děje ve skutečnosti něco o dost záhadnějšího.

Zdroje: Sciencealert.com; YouTube@Cybertic; YouTube@Rob Foucher


Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *