kraken
Ilustrační foto. Zdroj: Maxpixel

V existenci mytických tvorů dlouhou dobu věřila spousta lidí a někteří v ně věří i dnes. Hypotetické živočichy zkoumá věda zvaná kryptozoologie. Ta se zabývá právě živočišnými druhy s neprokázanou existencí. Plno takových tvorů je známých díky různým pověstem, pohádkám nebo fantasy příběhům. U většiny z nich by vás ani nenapadlo, že mohou být skuteční, ale co když tomu tak u některých je?


Kraken

Kraken je bájný obrovský mořský tvor, který postupem času vystřídal několik podob. Nejznámější z nich je jakási obrovská chobotnice s dlouhými chapadly, ale byl také zobrazován jako gigantický krab, plovoucí ostrov, nebo tvor podobný velrybě. Všechny jeho popisy však mají jedno společné – vždy byl obrovský. Kraken údajně dokázal potápět lodě až na samotné dno oceánu, a to nejen malé rybářské loďky, ale i gigantické válečné nebo nákladní lodě.

Dnes už víme, že pověsti o krakenovi mohly být, minimálně z části, založené na pravdě. V mořských hlubinách totiž žijí hlavonožci obrovských rozměrů, kteří popisům krakena odpovídají. Jsou to krakatice obrovská a také kalmar Hamiltonův.

Ani o jednom z těchto živočichů nevíme mnoho, protože sledovat je v jejich přirozeném prostředí je téměř nemožné. Většina informací, které o nich máme, pochází pouze z jejich mrtvých těl, která byla vyvržena na pobřežích. Přesně se neví ani to, jaké velikosti mohou dosáhnout, avšak u krakatice se odhaduje 10 – 13 metrů, i když jsou známé i případy, kdy byly dlouhé téměř 20 metrů. O kalmarovi toho víme ještě méně, předpokládá se však, že dorůstá délky cca 15 metrů.Obrovští vlci

Ze spousty fantasy knih, filmů či seriálů můžeme znát děsivě velké vlky, které většina z nás považuje za vymyšlené. Ve skutečnosti tomu tak úplně není, takoví vlci totiž skutečně existovali. Konkrétně se jednalo o pravlky obrovské, kteří zhruba 8 tisíc let př. n. l. vyhynuli.


Pravděpodobně šlo o největší divoce žijící psovitou šelmu všech dob. Dospělí pravlci vážili asi 65 kg. Jen pro představu, průměrná váha dnešních vlků je 35-40 kg. Žili v Americe a první fosilie byla nalezena v Indianě. Sílu skusu měli asi o 30 % větší než dnešní vlci, ale nebyli tak dobře přizpůsobeni k drcení kostí. Zaměřovali se na lov převážně větší a nepříliš mrštné zvěře. Řadili se k vrcholovým šelmám, i když například s některými druhy medvědů je nelze srovnávat.

pravlk
Pravděpodobná podoba pravlka. Zdroj: James St. John, CC BY 2.0, Flickr

Mořští hadi

Jednou z prvních zmínek o mořských hadech je svědecký popis v jednom z Aristotelových děl. Ten popisuje vyplavenou mrtvolu hada, která byla 30 metrů dlouhá a vysoká tak, že lidé na jedné straně hadova těla neviděli na lidi na straně druhé. Do tlamy by se mu bez problému vešel člověk na koni a jeho šupiny byly větší než protáhlý štít.

Podobných tvrzení se v průběhu času nashromáždilo víc. Lidé údajně viděli hady delší než lodě, s malými hlavami a zvrásněným tělem. Po celá staletí byla hlášena pozorování obřích mořských hadů, kterých je v současnosti zaznamenáno více než 1 200.

Související:  Stoletý vědec, který předpověděl ekologickou krizi, znovu varuje lidstvo

Poměrně nedávno byl objeven tvor, který by mohl být původcem těchto příběhů. Nazývá se ohnivka obrovská a jedná se o jednoho z nejzáhadnějších tvorů na Zemi. Zpozorovat ji je extrémně vzácné, díky čemuž si vysloužila přezdívku „mořský jednorožec“ nebo „jednorožec oceánů“.

Moc toho o ní nevíme, ale něco málo přece – ve skutečnosti nejde o jednoho tvora, ale jedná se o kolonii více živočichů, kteří se spojují v tyto dlouhé hady a tvoří tak jakýsi superorganismus. Neví se přesně, jak dlouhý může být, ale předpokládá se, že až kolem 30 metrů. Tělo ohnivky má válcovitý tvar, je duté a průsvitné. Na jednom konci těla má nemalý otvor, kterým nasává a následně vypouští vodu, díky čemuž se pohybuje. Přestože působí děsivě a trochu jako z jiné planety, je naprosto neškodná, živí se totiž jen planktonem.

Zdroje: oceana.org; metro.co.uk; YouTube@EaglehawkDive


Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *