spinosaurus
Spinosaurus. Zdroj: Pixabay

Analýza kostí několika spinosaurů naznačuje, že se jedna vývojová linie tohoto dravého predátora mohla adaptovat na lov ve vodním prostředí. S takovým tvrzením přišel tým odborníků, jejichž studie vyšla v recenzovaném časopise Nature.


Je klíč v kostech?

První náznaky, že by draví prehistoričtí ještěři mohli plavat, se objevily v roce 2014. Tehdy paleontolog Nizar Ibrahim z univerzity v anglickém Portsmouthu objevil v Maroku fosilii 15 metrů dlouhého spinosaura s dosud neznámými rysy. Masivní struktura na zádech podobná plachtě, krátké nohy, nozdry usazené daleko od čenichu či jehlovité zuby podobné žraločím – všechny tyto odchylky od dřívějších nálezů naznačují, že daný predátor mohl být plavcem. Vědce ale zaujaly především silné kosti na nohou, což je charakteristický rys některých vodních tvorů. Těžké končetiny jim totiž pomáhají s ponorem.

Ibrahim se k myšlence plavajících predátorů po letech znovu vrátil. Tentokrát se zaměřil na hustotu kostí končetin a oslovil odborníky z celého světa, zda by mu poskytli tato data o kostech vyhynulých i současných zvířat. Takto se podařilo nashromáždit obrovský soubor relevantních informací zahrnujících dinosaury, vyhynulé mořské plazy, ptáky, krokodýly a mořské savce.

spinosaurus - kostra
Kostra spinosaura v pozici plavce. Foto: Mike Bowler, CC BY 2.0, Flickr

Ukázalo se, že je hustota kostí vynikajícím ukazatelem pro identifikaci druhů, které vlivem evoluce přesidlují z pevniny do vodního prostředí. Těžší kosti, ještě než se vyvinou v ploutve, pomáhají živočichům lépe manévrovat během lovu pod vodou. Podobný rys byl během analýzy objeven u dinosaura zvaného baryonyx. Spinosaurus z Maroka ale podle vědců netrávil mnoho času ve vodě, mohl však při pronásledování kořisti plavat, a to díky svému zvláštnímu ocasu, jehož tvar připomíná pádlo.


Se studií se část odborníků neztotožňuje

Studie ale velkou část odborníků nepřesvědčila o tom, že by byl spinosaurus zdatný plavec. Například Thomas Holtz z University of Maryland, který se studie nezúčastnil, tvrdí, že se sice predátor mohl dobře brodit mělčinou, ale nutně nemusel umět plavat a už vůbec si nemusel ve vodě obstarávat potravu. Jako příklad ze současnosti uvádí hrocha, který má husté kosti, ale ve vodě neloví. Zkrátka podle skeptiků zatím není jasné, co spinosauři ve vodním prostředí dělali.

K potvrzení teorie, že někteří draví dinosauři byli i plavci, je nutné najít další důkazy, případně myšlenku zcela vyvrátit. Spinosaura nelze oddělit od vodního prostředí, ale zatím nelze tvrdit, že tam plaval a lovil.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *