černá díra
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Kromě několika zbloudilých planet, které se vlivem souhry nepříznivých okolností ocitly v mezihvězdném prostoru, jsou všechny námi známé planety připoutány ke svým mateřským hvězdám. To ale nemusí být univerzální pravidlo. Podle nové studie vědců z japonské Národní astronomické observatoře (NAOJ) by planety mohly vznikat i kolem supermasivních černých děr a vytvářet tak obrovské planetární systémy čítající tisíce světů.


Planety mají tendenci se tvořit z protoplanetárních disků. Jde o shluky prachu a plynu kolem hvězd, kde se zrnka prachu pomalu spojují a vytvářejí stále větší tělesa. S tím, jak roste jejich hmota, roste i jejich gravitace, a tak k sobě přitahují další látky. Nakonec se kolem hvězdy utvoří systém planet různých velikostí a složení. Kolem nich vznikají měsíce a ze zbylého materiálu se tvoří komety a asteroidy.

Proč by podobné systémy nemohly vznikat kolem obrovských černých děr v centrech galaxií? Tuto otázku si položili japonští vědci. Černá díra je hmotné těleso, kolem kterého se rovněž mohou vytvářet disky prachu a plynu. Některé gigantické černé díry mohou kolem sebe obsahovat hmotu až 100 tisíců Sluncí. To je obrovské číslo a hromada materiálu, kterým by byla škoda plýtvat.

Související:  Vědcům se podařilo detekovat dosud nejmenší černou díru

Astronomové z NAOJ proto známé modely formování planet aplikovali na gigantické disky hmoty kolem černých děr, aby zjistili, zda by se tělesa mohla tvořit i za této situace. Tým zkoumal černé díry v centrech zvláště aktivních galaxií, kde se předpokládá velmi hustý prachový disk a tím pádem i chladnější oblasti, kde se mohou zrnka prachu snadněji spojovat. Takto startuje planetární proces ve standardních modelech kolem hvězd.


A výsledek? Stovky miliónů let a je hotovo. A nejen několik planet, ale rovnou tisíce. Kolem černých děr se nachází tolik prachu, že by stačil na desítky tisíc planet s hmotností desetkrát větší než Země. „Kolem černých děr by mohly existovat systémy úžasných měřítek. Naše výpočty říkají, že by tyto planety mohly být ve vzdálenosti asi 10 světelných let od černé díry,“ říká autor studie Eiichiro Kokubo.

Zatím však neexistují žádné přímé důkazy o těchto světech obíhajících kolem nemilosrdných černých děr. Vědci ani neví, jak by se daly tyto planety detekovat. Ale vědět, že je jejich existence možná, je prvním krokem k jejich hledání.

Výzkum byl publikován v časopise Astrophysical Journal.

Černé díry v představách umělce:

Zdroj obrázků: NASA/JPL


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts