Kambrická exploze v představě malíře
Kambrická exploze v představě malíře. Zdroj: Stephen Pates​​, CC BY 4.0, Wikimedia

Skutečnost, že v minulosti byly dny na Zemi delší, mohla být zásadním faktorem přispívajícím k jednomu z největších evolučních rozmachů v historii planety známým jako kambrická exploze. Tento náhlý nárůst života na Zemi proběhl přibližně před 540 miliony lety a výrazně přispěl k proměně naší planety.


Studie publikovaná v odborném časopise PNAS uvádí, že během kambrické periody se dny na Zemi skokově prodloužily o více než dvě hodiny, a to díky Měsíci, který zpomalil rotaci Země kvůli delší oběžné dráze. V současné době Měsíc obíhá naši planetu průměrně ve vzdálenosti 384 400 kilometrů, ale v minulosti tomu bylo jinak. Náš satelit se v období kambrické exploze náhle posunul o 20 000 kilometrů dále.

Geolog He Huang z čínské Chengdu University je přesvědčen, že delší dny výrazně přispěly k evolučnímu skoku. „Dlouhé dny znamenají více času pro fotosyntézu, což mohlo vést k rychlému navýšení kyslíku v atmosféře,“ poznamenal pro časopis Live Science.

Kambrická exploze: Období bouřlivého růstu

Kambrická exploze je jedním z nejvýznamnějších událostí v historii života na Zemi. V tomto období došlo k prudkému nárůstu počtu a druhů organismů, které se nacházely v mořích. Jednalo se o dramatickou změnu ve složení a rozmanitosti pozemského života, kdy se objevily první předci korýšů, hmyzu nebo měkkýšů. Vědci se dlouho snažili objasnit, proč právě v období před 540 miliony lety došlo k tak významnému evolučnímu skoku. Nyní mají možné vysvětlení.


Měsíc
Měsíc mohl přispět k prehistorické evoluční explozi. Foto: Unsplash

Studie ukazuje, že prodloužení dnů mohlo mít výrazný dopad na fotosyntetické organismy, jako jsou sinice a řasy, které využívají sluneční světlo k produkci kyslíku. Větší produkce kyslíku je totiž klíčovým faktorem pro vznik složitějších forem života.

Výzkum vrhá nové světlo na skutečnost, jak jsou geofyzikální procesy schopné ovlivňovat biologickou evoluci. Důkazy o změnách délky dnů v minulosti mohou vést k lepšímu porozumění dynamiky evoluce na Zemi. Nicméně vědci stále stojí na počátku tohoto bádání a jak uvádí Huang, čeká je ještě mnoho práce, včetně dalších studií.



avatar

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.

Similar Posts

Komentáře (3):

  1. Nějak nechápu smysl tohoto článku, je fakt že zpomalením rotace Země se prodloužil sluneční svit v rámci jednoho dne… nicméně v rámci jednoho roku se zpomalením rotace země snížíl počet dní za rok…tedy počet slunečních hodin za jeden rok je stále stejný…

  2. Světoběžník by měl víc přemýšlet, než nějaká čísla zveřejní. Dny se prodlužují, jak se Měsíc vzdaluje od Země. Takže dny byly tenkrát v kambriu delší, ale ve srovnání s dobou předtím, ne ve srovnání s dneškem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *