asteroid
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Vědci z NASA připravují na příští týden cvičení, které bude simulovat situaci před dopadem ničivého asteroidu na Zemi.


Naše planeta je neustále vystavena hrozbám vesmíru a v podstatě ji každý den zasahují tuny těles, které většinou shoří v atmosféře. Jednou za několik miliónů let je však Země vystavena nebezpečí střetu s tělesem, které na ní svojí velikostí ohrožuje život. Agentura NASA proto hledá možnosti, jak potenciální srážce zabránit. Již dvě dekády zkoumá Sluneční soustavu a hledá potenciálně nebezpečné objekty.

V tomto století Zemi čeká těsné přiblížení planetky Apophis, která podle vědců v letech 2029, 2036 i 2068 s velkou pravděpodobností naši planetu mine. Rizikový se však jeví rok 2135, kdy se k zemi přiblíží asteroid Bennu, jehož velikost se odhaduje v průměru kolem půl kilometru. Riziko střetu je 1:2700. To ale neznamená, že vědci znají všechny hrozby. Stále tedy existuje riziko, že se může objevit dosud nepozorované těleso a jeho dráha bude na kolizním kurzu se Zemí. Přesně takový scénář bude mít chystané cvičení.

Vědci na fiktivní konferenci oznámí, že objevili nebezpečné těleso, které v roce 2027 s vysokou pravděpodobností zasáhne Zemi. Stanoví jeho rychlost, která činí 14 km/s a velikost 100 – 300 metrů. Takový objekt by při střetu s naší planetou napáchal doslova spoušť a v případě dopadu do obydlené oblasti by představoval lidmi dosud nevídanou katastrofu.


Konference má rozhodnout o dalším postupu, a to je právě klíčový bod celé simulace. Vědci budou diskutovat o vesmírných hrozbách a o možných opatřeních k ochraně planety. Podle Lindley Johnsona z oddělení planetární obrany NASA je právě zefektivnění komunikace mezi vědci a vládami tím, co je v současné době třeba řešit.

Na videu se můžete podívat, co by způsobil případný střet s planetkou o průměru 500 km.

Zdroj: express.co.uk


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts