bitcoin
Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

Kryptoměny se staly v posledních letech celosvětovým fenoménem, přestože mnozí od jejich pořizování odrazují. Bitcoin, dogecoin nebo třeba ethereum jsou zcela novým druhem financí, které aktuálně lákají i méně zkušené investory. S rozmachem popularity takzvaných virtuálních peněz se objevují i nové hackerské techniky, jejichž jediným cílem jsou kryptoměny. A vzhledem k tomu, že pro mnoho lidí svět těchto nových financí představuje zcela neznámou oblast, snaží se této skutečnosti zneužít ke svému prospěchu.


Rizika kryptoměn

Bitcony, ale samozřejmě i další virtuální měny, nejsou nijak regulovány. Už jen pořízení představuje jisté riziko. Jakmile se stanete jejich majitelem, při ztrátě či odcizení je jen malá šance, že by se vám vrátily zpět. Proto věnujte velkou pozornost zabezpečení. Myslete i na skutečnost, že by o bezpečně uložených virtuálních penězích měl vědět někdo z vašich blízkých, nicméně je jen na vás, komu (a pokud vůbec) sdělíte přístupové údaje do vaší peněženky.

A jsme u jádra věci. Nejbezpečnější uložení virtuálních peněz je u sebe, to znamená v hardwarové peněžence. Držení kryptoměny na burze není nejvhodnější. Kryptoburzy nejsou nikterak regulované a představují častý cíl hackerů. Hardwarová peněženka je ekvivalentem klasické peněženky, jen s tím rozdílem, že je zamčená. Řekněme, že je to takový trezor. Obvykle jde o zařízení v podobě zabezpečeného USB disku. Lze ale využít i smartphone nebo počítač, ale není vhodné je používat k dalším činnostem a už vůbec ne k brouzdání po internetu.

Kryptoměnou se pak platí pomocí mobilní peněženky, což je aplikace. Lze používat i softwarovou peněženku. Ta je vhodná k obchodování na burze. Tuto možnost však doporučujeme pouze zkušeným investorům. Ať tak či onak, obě tyto varianty představují cíl pro hackery. Jak se tito podvodníci snaží získat vaše úspory?


Hackeři cílí na neznalost uživatelů

Vzhledem k tomu, že jsou vaše virtuální peníze šifrované a přístupy k nim znáte jenom vy, většina podvodníků se snaží využít vaší neznalosti a bitcony či jiné kryptoměny se z vás pokouší vylákat prostřednictvím falešných slibů. Jedná se například o skvělé zhodnocení a podobně, pokud jim peníze pošlete.

Od takových praktik ruce pryč, bitcoiny si držte a rozhodně je nikam bezhlavě neodesílejte. Rizikem je také obchodování na burzách. Jak jsme psali výše, jsou právě častým cílem hackerů. Nemusíte však pouze přijít o virtuální peníze, ale také o vaše osobní údaje, což může spustit hrozivou lavinu. Bezpečnější jsou takzvané P2P burzy.

Nejlepší řešení?

Ideálním řešením je tedy pořízení hardwarové peněženky. Jde v podstatě o nejbezpečnější způsob uložení bitcoinů, ale i dalších kryptoměn. Opomeneme-li neopatrné investice, o peníze vás prakticky nemůže nikdo připravit. V případě, že ji rozbijete nebo ztratíte, můžete si její zálohu bezpečně obnovit pomocí sekvence 12 až 24 slov, která je pro každou peněženku unikátní.

Například kryptoměnová peněženka Mitilena podporuje skoro 4 000 druhů kryptoměn a oproti běžným hw peněženkám poskytuje ještě bezpečnější prostředí. V základu je zdarma. Po její aktivaci dostanete unikátní klíč, ke kterému nemá nikdo jiný přístup. Bezplatná verze funguje pouze online, za poplatek si ale můžete pořídit offline verzi a fungovat s ní všude prostřednictvím vlastního USB disku. Mitilena běží bez obtíží ve Windows, na Mac OS i Linuxu. Její výhodou oproti běžným hardwarovým peněženkám je nulová čekací doba na dodání, ale hlavně zařízení s privátními klíči nemusíte tak často připojovat k počítači. Zjistit stav účtu můžete online, což u ostatních peněženek není možné.

Taková peněženka je ideální třeba na dlouhé pracovní cesty nebo na dovolené a vaše virtuální měna bude přesto v bezpečí. Stačí dodržovat jednoduchá pravidla. V hotelech se nepřipojujte k nezabezpečeným sítím, používejte mobilní data a během transakcí využívejte anonymní režim v internetovém prohlížeči.



Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *