cyklisté
Foto: Dreamstime

Podle statistik většina lidí sportuje kvůli zdraví a vzhledu. To znamená, že si sportem chtějí zlepšit fyzickou kondici – procvičit klouby, zpevnit svaly, posílit srdce a zlepšit dýchání. Ale také se chtějí zbavit nadbytečných kilogramů a stresu, aby byli v dobré psychické pohodě.


Všichni víme, že jízda na kole skvěle formuje postavu a účinně spaluje tuky. Cyklista za hodinu spálí 250 – 800 kalorií – závisí to mimo jiné na hmotnosti a počtu ujetých kilometrů. Jízda na kole tvaruje hlavně svaly přední části stehen a lýtek, posiluje ovšem i menší svaly kotníků a kolen. Kdo holduje cyklistice, ten si tvaruje nohy a sedací svaly, posiluje plíce, mozek, srdce i oběhovou soustavu.

Dobrá fyzická kondice

Pravidelný pohyb prospívá nejen tělu, ale i duši. Dodává člověku energii a zlepšuje mu náladu, kvalitu spánku i pracovní výkon. Abyste si udrželi dobrý zdravotní stav a vypěstovali fyzickou kondici, jezděte na kole čtyřikrát až šestkrát týdně. Nezačínejte však hned intenzivním sportováním – náročnost zvyšujte postupně. Také se nedoporučuje nárazové sportování, například jen o víkendech. Odborníci kromě toho radí před každým sportovním výkonem se několik minut rozcvičovat, abyste svůj organismus zahřáli a připravili na intenzivnější pohyb. Na závěr je dobré tělu dopřát strečink, který udrží pružnost svalů a pomůže jim, aby se po náročném pohybu zregenerovaly. Při výletech na kole se pak doporučuje nepodcenit bezpečnostní opatření a výběr vhodného oblečení.

Oděvy a ochranné prvky

Cyklista by měl při jízdě na kole používat několik různých ochranných prvků – cyklistické brýle, rukavice, chrániče a helmu. Dobrá cyklistická helma je zvláště důležitá v nebezpečném horském terénu. Měla by být co nejlehčí, mít větrací otvory a pohodlné zapínání pod bradou. Neměla by cyklistu tlačit, ani mu být příliš volná – měl by v ní pohodlně otáčet hlavou. Téměř stejně důležité je pak pohodlné sportovní oblečení. To by na sobě mělo mít reflexní prvky. Každý sportovec by si měl vybírat takové oblečení, které je nejen krásné a trendy, ale také funkční a pohodlné a nebrání mu ve volném pohybu. Doporučit můžeme například Northfinder bundy a nepromokavé kalhoty, dále funkční trička a mikiny. Co se týče obuvi, cyklista by měl nosit boty s anatomicky tvarovanou stélkou, silnou a zároveň pružnou podrážkou. Při výběru cyklistické obuvi však dbejte i na vhodný střih a správnou velikost – na přesnou délku a šířku, aby vám co nejlépe padla a byla co nejpohodlnější. A ještě většího pohodlí dosáhnete s pomocí vložek do bot. S gelovými či pěnovými vložkami budete mít pocit lehké chůze, ochráníte své nohy a dokonce i záda.Přidat na Seznam.cz
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *