Trogir
Trogir. Foto: Pixabay

Plánujete dovolenou u moře v Chorvatsku? V tom případě nemusíte do svého plánu zahrnovat jen červenec a srpen. Dovolená v září má ve srovnání s prázdninovými měsíci hned několik velkých výhod, které udělají radost nejednomu cestovateli. Pojďte se podívat, v čem je pozdní výlet k moři skvělý a v čem jej naopak letní termíny předčí, či co je třeba při plánování dovolené v Chorvatsku v září dobré zvážit.


Nejčastější problém – počasí

Počasí a nízké teploty jsou nejhlavnějším důvodem, proč se mnoha lidem k moři v září nechce a raději volí dřívější měsíce. Chvilkové ochlazení s deštěm může přijít i během letních prázdnin. Naštěstí však nikdy netrvá příliš dlouho, odezní během pár dní a po zbytek dovolené máte zase krásné počasí. To platí jak v červenci, tak v září.

Začátkem školního roku však musíte počítat s o něco nižšími průměrnými teplotami. Pro někoho, komu nedělá horko dobře, je to dobrá zpráva, stejně jako pro nadšené cestovatele, kteří nechtějí jen ležet na pláži a chtějí vidět přírodní nebo historické památky, k čemuž nejsou největší horka vhodná.

Pokud však patříte mezi ty, kteří hledají u moře především sluníčko, nezoufejte – můžete navštívit jižnější části Chorvatska, kde je krásné počasí i v září a stále zde panují teploty kolem 35 stupňů. Moře je obvykle z léta vyhřáté bez ohledu na lokalitu.


Brač
Ostrov Brač je vyhledávanou lokalitou po celou letní sezónu. Foto: Pixabay

Výhody návštěvy Chorvatska v září

Hlavním lákadlem, proč vyrazit na dovolenou do Chorvatska v září, jsou jednoznačně ceny. Díky správnému načasování můžete s cestovní kanceláří i s výletem na vlastní pěst ušetřit až polovinu ceny.

Hotely, ale i restaurace a další obchody nebo různé vstupy například do národních parků mají po skončení hlavní sezóny výrazně nižší ceny. Konec sezóny se samozřejmě projevuje i na počtu turistů. Ačkoliv Chorvatsko nepatří mezi destinace, které by byly přelidněné, rozhodně každý uvítá více klidu, vlastního prostoru na pláži i menší nával v hotelové restauraci.

Také atmosféra měst je úplně jiná a mnohem více autentická, než když ulicemi proudí davy lidí. Milým zpestřením zářijového termínu je i fakt, že právě v tomto období dozrává mnohé ovoce, které zakoupíte nejen na trzích, ale můžete si ho podél cest utrhnout přímo ze stromů.

dubrovnik
Dubrovník leží na jihu země a i v září zde panují příjemné teploty. Foto: Pixabay

Možné nevýhody pozdějšího termínu

Spolu s příjemným menším turistickým ruchem souvisí i menší množství otevřených obchůdků. Například někteří prodejci suvenýrů si otevírají stánky jen přes prázdniny. Nemusíte se však bát, že by o nákup drobností byla nouze – trhy fungují celoročně a noční život je bohatý bez ohledu na příliv turistů.

Další překážkou může být pak fakt, že dětem začíná v září škola. Pokud jedete sami, naplánujete si dovolenou dle svého. Při cestě s vašimi ratolestmi je třeba je ze školy omluvit. Děti pak čeká dohánění učiva, ale na druhou stranu bývá většina dětí z prodloužených prázdnin nadšená a tuto možnost uvítá.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts