Ostrov koček Japonsko
Foto: 暇・カキコ, CC BY-SA 4.0, Wikimedia

Máte rádi kočky? Tak to by vás mohl zajímat japonský ostrov Aoshima, více známý jako Kočičí ostrov. Ten byl dříve prosperující rybářskou oblastí, dnes je z něj domov stovek polodivokých koček a jen hrstky lidí. Kočky jsou zvyklé na lidi a s radostí si chodí hrát se všemi návštěvníky ostrova.


Kočky, kam oko dohlédne

Dříve na ostrov přicházelo jen velmi málo turistů, dnes trajekt přiváží další každý týden. Láká je množství roztomilých chlupatých obyvatel, kteří se vyhřívají na ulicích a prochází všude kolem. Koček je tam tolik, že stačí na ostrov jen připlout a hned po vystoupení z lodi je uvidíte – přivítá vás totiž mňoukající uvítací výbor.

Aoshima by byl jinak poměrně nezajímavý a nudný ostrov, avšak se stovkami roztomilých koček se stal rájem pro všechny milovníky těchto chlupáčů. Představte si, že se procházíte přírodou, doprovázeni partou přátelských koček, které si nenuceně hrají, protahují se a podřimují. No nezní to jako skvělý relax?

Ostrov koček Japonsko
Foto: 暇・カキコ, CC BY-SA 4.0, Wikimedia

Vědci, kteří Aoshimu zkoumali, zjistili, že kočky na ostrově žijí v hierarchii. Samci soupeří o území a samice o potravu. Místní kočky jsou tedy, i přes svou ochočenost, částečně divoké.


Jak se tento malý ostrov zaplavil kočkami?

Odpověď je jednoduchá – rybáře na ostrově sužovaly problémy s hlodavci. Přivezli na něj proto několik kočičích zbloudilců, aby jejich množství zredukovali. Jelikož však kočky nemají na ostrově žádného přirozeného predátora, mohly se začít bez překážek množit.

Napomohli tomu také místní obyvatelé, kteří měli tendenci kočky překrmovat. I díky tomu se kočkám tak dobře dařilo, že se z něj časem stal hotový kočičí ráj.

Cat Island "Aoshima"

Není kočičí ráj i tak trochu peklem?

Místní obyvatelé, kterých zbylo v roce 2018 pouze 6, se s kočkami sžili a starali se o ně. Také turisté, kterých je plno především na jaře a v létě, vozí kočkám jídlo a rozmazlují je různými dobrotami. Kočky tak mohou celé dny jen jíst, hrát si a povalovat se. To zní jako hotový kočičí ráj. Ale je tomu opravdu tak?

Ačkoliv na jaře a v létě mají kočky díky turistům jídla opravdu dostatek, přes zimu to bývá horší. Moře je v tom období často rozbouřené, takže na ostrov nikdo nepřichází, aby zvířata krmil. Koček je navíc na ostrově tolik, že si ani samy nedokážou obstarat dostatek potravy. Často tak koťata umírají hladem ještě před dovršením dospělosti a dospělí jedinci zase mívají různé choroby.

Aoshima není jediný ostrov koček na světě

Je to možná trochu překvapující, ale Aoshima není jediným kočičím ostrovem. Jenom Japonsko má 10 dalších ostrovů plných kočkovitých šelem. Až donedávna měly svých 18 kočičích ostrovů také USA a dalších 15 Austrálie. Většina z těchto ostrovů vznikla stejným způsobem jako Aoshima – lidé se jen potřebovali zbavit hlodavců.Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *