Blue Lagoon
Blue Lagoon. Foto: Pixabay

Island je ostrov kontrastů, nezkrotné přírody, ledovců, vulkánů, větru, chladu a horkých pramenů. Tato země, o rozloze 103 000 km2 a populaci přibližně 360 400 obyvatel, se nachází na pomezí Atlantského a Severního ledového oceánu a zároveň na hranici Severoamerické a Euroasijské tektonické desky.


Vzhledem ke své geografické poloze je Island z velké části pokryt ledovci, a navíc je jedním z tektonicky nejaktivnějších oblastí světa, což má za následek častá zemětřesení a sopečné erupce. Na druhou stranu ostrov svému umístění na rozhraní tektonických desek vděčí za hustou síť jedinečných termálních pramenů. Na ostrově se vyskytuje více než 200 vulkánů a více než 600 horkých řek či potoků. Ne nadarmo je Island přezdíván “země ledu a ohně“.

Nespočet podob přírody

Současný výskyt ledovců a geotermální aktivity zapříčinil vznik mnoha horkých pramenů, jezer a vodopádů.

Na Islandu můžete narazit na přírodní termální prameny ve formě bublajícího bahna, tryskajících gejzírů či fumarol, což jsou průduchy v zemském povrchu, z nichž uniká směs horké páry a plynů.


Takovéto prameny dosahují nesmírně vysokých teplot. V některých tocích bychom dokonce mohli vařit. Mísením s chladnými vodami na zemském povrchu jsou však vroucí geotermální prameny ochlazeny na příjemnou teplotu vhodnou ke koupání a zahřátí prochladlého těla. Tyto “chladnější“ řeky a jezera, o teplotě 30 – 45°C, jsou často vyhledávány turisty i místními obyvateli. Koupání v islandských horkých pramenech je však na vlastní nebezpečí. Musíme být obezřetní obzvláště ohledně teploty vody a případných nebezpečných výparů, unikajících z nižších vrstev země.

pramen
Foto: Pixabay

Společenský význam

Na počátku 20. století byl Island jedním z nejchudších států Evropy, energeticky závislý na dovozu uhlí a rašeliny ze zahraničí. V této době byly horké ostrovní toky využívány pouze ke koupání, praní prádla a vaření. Dnes je však tato země považována za průkopníka ve využívání geotermální energie.

Vzhledem k tomu, že je voda z horkých pramenů pitná, je vedena do lidských vodovodů, takže namísto nutnosti ohřívání vody v domácnostech, je potřeba vodu naopak ochlazovat.

Horká přírodní voda ohřívá nejen domy, ale i chodníky a uměle vytvořená termální koupaliště, do nichž chodí místní i turisté relaxovat, diskutovat, seznamovat se či vést obchodní jednání.

Island je, s ohledem na energetické zdroje a přírodní původ pitné vody, nejekologičtější zemí světa.

Nejkrásnější termální prameny

Islandské horké prameny jsou bezesporu velmi krásné a různorodé. Není však v silách běžného cestovatele je zhlédnout všechny. Které prameny patří mezi nejkrásnější a při putování po Islandu bychom je neměli vynechat?

Zde je pár tipů na nejznámější a nejzajímavější prameny:

Jednou z nejkrásnějších geotermálních oblastí ostrova je bezpochyby Haukadalur, v němž můžeme nalézt proslulé prameny Geysir a Strokkur, přičemž historicky významný pramen Geysir dal vzniknout pojmenování všech gejzírů světa. Pramen Stokkur je však v dnešní době mnohem aktivnější, neboť prýští každých 5-10 minut. V oblasti Haukadalur jsou velice oblíbeny i vodopády Gullfoss s dvojitou kaskádou.

Strokkur
Strokkur. Foto: Pixabay

Na Islandu bychom též neměli opomenout pramen Deildartunguhver, jenž je považován za nejmohutnější gejzír Evropy. Jeho průtok činí 180 litrů za hodinu a tryskající voda pramene dosahuje teploty 97 °C.

Deildartunguhver
Deildartunguhver. Foto: Pixabay

Za návštěvu rozhodně stojí také národní park Hveravellir, lákající turisty na čarovnou symfonii barev. Návštěvníci parku zde mohou sledovat modré, zelené, ale i červené termální prameny.

Hveravellir
Hveravellir. Foto: Pixabay

Po dlouhých túrách lze pak relaxovat v Blue Lagoon neboli Modré laguně, vzdálené přibližně 30 minut cesty autem od Reykjavíku. Jedná se o nejznámější a zcela jistě nejoblíbenější termální pramen vhodný ke koupání, přičemž teplota vody se pohybuje v rozmezí 38-39 °C. Voda v laguně je sice přírodní, obsahující minerály, řasy a sinice, avšak jezírko bylo vytvořeno uměle.

Modrá laguna
Blue Lagoon. Foto: Pixabay

Koupání v termálním vřídle na chladném Islandu je jedinečný zážitek, který byste při poznávání tohoto ostrova neměli vynechat.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts