Bratislava
Bratislavský hrad. Foto: Pixabay

Bratislava je město, které rozhodně stojí za návštěvu. Ze zahraničních hlavních měst je pro Čechy nejsnáze dostupná díky přijatelné vzdálenosti Slovenska a zároveň zde může být výhodou i absence jazykové bariéry. Pojďte se podívat, co všechno v této metropoli můžete vidět za zajímavosti a co byste určitě při návštěvě tohoto jedinečného města neměli vynechat. Bratislava je na turistickou zábavu velice bohatá. Na své si zde přijdou milovníci dobrého jídla, nakupování, moderních a historických zajímavostí i rodiny s dětmi.


Památky jsou základ každého výletu

Hlavní zajímavostí, která láká obvykle všechny turisty, ať už vyrazí kamkoliv, jsou památky. Bratislava je na ně velice bohatá. Dominantou města je Bratislavský hrad, který pochází ze začátku desátého století a tyčí se nad Dunajem. Na soutoku této řeky s řekou Moravou pak najdete další hrad s názvem Devín.

Katedrála svatého Martina také rozhodně stojí za vidění – jedná se o významný slovenský kostel, kde bylo korunováno mnoho uherských panovníků. Ve středu města pak nevynechejte Centrální náměstí s celou řadou historických budov.

Mezi další památky patří extravagantní modrý kostel, socha bojovníka na kopci Slavín a Michalská věž se svou typickou střechou, ze které je krásný pohled na celé město.


Související:  Polské příhraniční tržnice stále lákají Čechy, a to nejen kvůli jídlu

Moderní architektura

Bratislava má nejen mnoho historických památek, ale je plná i fascinující moderní architektury. Nejvýraznějším moderním prvkem je most přezdívaný díky svému tvaru UFO. Ten byl postavený v šedesátých letech minulého století.

Ze soudobé architektury stojí za vidění Národní banka Slovenska, Vila Linea, bratislavské relaxcentrum nebo obchodní centrum Eurovea. Pokud se budete dobře koukat kolem sebe, určitě si všimnete, že se v Bratislavě nacházejí mnohé veselé a atypické pouliční sochy. Najdete je rozmístěné po celém městě. Původně byly instalovány za doby komunismu, aby rozptýlily nudnou šeď města, zůstaly však zachovány až do dnešní doby a jejich hledání je oblíbenou zábavou turistů.

most UFO
Most zvaný UFO během Festivalu světel. Foto: Pixabay

Široké možnosti zábavy a nakupování

Bratislava, stejně jako většina hlavních měst, je plná skvělých míst, kam můžete zajít. Najdete zde velká obchodní centra pro nakupování i menší obchůdky a kavárny, kde můžete příjemně posedět. Pro nákupy se rozhodně vyplatí navštívit tržnici, která se otevírá každou sobotu od desáté do třetí hodiny ve Staré Tržnici. Pořídíte zde domácí ovoce a zeleninu, sýry, ručně vyráběné předměty, starší knížky, džemy, sirupy, sladké pečivo a mnoho dalších specialit.

V rámci nočního života nechybí ani bary a různé kluby. Pro milovníky kultury se nabízejí kina, divadla, muzea, galerie nebo nepravidelně pořádané koncerty. Rodiny s malými dětmi pak zajisté nadchne zoologická zahrada.

Související:  Pasov - město na soutoku tří řek a místo, které ovlivňovalo české dějiny

Bratislavská kuchyně a typické halušky

Při návštěvě každého města byste měli vyzkoušet místní speciality. Gastronomie je jedním z neméně důležitých způsobů poznávání země, stejně jako například památky. Slovenská kuchyně se příliš neliší od české. Mají na ni však velký vliv i další země. Nejvýraznější je v tomto ohledu Maďarsko, a proto můžete na mnoha místech jako tradiční pokrm ochutnat guláš. Běžné jsou i po vzoru Německa a Rakouska řízky, zelí a různé druhy masa. Pro samotné Slovensko jsou pak nejvýraznějším národním pokrmem halušky, které si můžete dát na mnoha místech v Bratislavě ve stánku i v restauraci.

Galerie:Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts