dvě galaxie
Foto: ESA/Hubble & NASA, A. Evans

Na fotce, kterou právě vidíte, nejsou podivní fosforeskující tvorové, ani se nejedná o pohled do mikroskopického světa. Snímek, jež byl minulý měsíc pořízen Hubbleovo teleskopem, zachycuje miliony hvězd uspořádaných ve dvou galaxiích.


Toto galaktické duo je astronomům známé jako UGC 2369. Obě galaxie se vzájemně ovlivňují a jsou svázané neviditelným galaktickým poutem, které je v dalekém budoucnu promění v jednu nádhernou rotující strukturu. Zatím obě uskupení spojuje pouze plyn s prachem a hvězdy jsou stále odděleny obrovským prostorem.

Interakce galaxií je ve vesmíru vcelku běžnou událostí. Naše Mléčná dráha v minulosti pohltila jiné trpasličí galaxie a v daleké budoucnosti se spojí s galaxií v Andromedě. Obě galaxie se k sobě podle vědců přibližují tempem 100 km/s a ke spojení by mělo dojít asi za 4,5 miliardy let. Po střetu, který potrvá téměř 2 miliardy let, vznikne nepravidelná eliptická galaxie, zatímco nyní jsou obě galaxie spirální. Pokud se lidstvo tohoto okamžiku dočká, zcela jistě to nebude na Zemi. Ta bude žhavou koulí bez jakékoli schopnosti hostit život.

Galaxie, která vznikne z Mléčné dráhy a Andromedy, má ale své jméno již dnes. Vědci i nadšenci s potěšením hovoří o Milkomedě (spojení anglického Milky Way a Andromeda). Česky bychom útvar měli nazývat nevábně Mléčnomeda.


Podívejte se na předpokládaný vývoj střetu obou galaxií.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts