hejno
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Podle studie zveřejněné v prestižním časopise Science se ptačí populace v Severní Americe zmenšila od roku 1970 téměř o třetinu. Dohromady jde o tři miliardy ptáků. Vědci tento fakt spojují s mnoha faktory.


Výzkumníci zjistili 29% pokles napříč různými druhy opeřenců. Znatelný úbytek populace se týká především zpěvných ptáků (úbytek 53 %) a stěhovavých ptáků. Jde o nám dobře známé vlaštovky a vrabce. Naopak dobře se daří populacím dravců a vodních ptáků, ti jsou však v USA a Kanadě z velké části chráněni.

Studie sice neanalyzovala důvody poklesu ptačí populace, ale její autoři, ornitolog Ken Rosenberg a Adam Smith z kanadského Institutu životního prostředí, jsou přesvědčeni, že za situací stojí zemědělství a urbanizace. Pesticidy hubí hmyz, kterým se ptáci živí, ti pak umírají na nedostatek potravy. Rozšiřování měst vede k nehodám. Ptáci narážejí do skel budov, ale umírají i na popáleniny způsobené elektrickým vedením. Ročně při nehodách zemřou stovky miliónů ptáků po celém světě.

Související:  Trump otevírá cestu pro těžbu ropy a zemního plynu v chráněné oblasti na Aljašce

Další ze spoluautorů studie, americký ornitolog Michael Parr, vidí jedinou šanci, jak pokles zastavit, ve změně politiky. Jde zejména o pesticidy, které by měly být podle Parra plošně zakázány. Dále by se měla věnovat větší pozornost ochraně ptačích stanovišť. „Každý z nás ale může malým dílem přispět ke stabilizaci této znepokojivé situace. Stačí okna jednoduše zabezpečit, aby do nich ptáci nenaráželi, nebo jen nechat svoji domácí kočku zavřenou,“ dodal Parr.


Riziková okna lze přitom jednoduše zabezpečit polepem se siluetou opeřence nebo samolepkou s UV efektem. Ta je pro člověka téměř neviditelná a nekazí tak vzhled ani funkci okna. Ptáci ale toto světelné spektrum vidí moc dobře a skleněné ploše se vyhnou.

Kočky jsou v poslední době také velkým nepřítelem ptačí populace. Hladové kočky potulující se po městech mají ptačí hnízda nebo nezabezpečené budky jako jednoduchý zdroj potravy. Budky lze přitom zabezpečit zavěšením na větev stromu. Predátor se pak k ptáčatům těžko dostane. Dalším řešením je umístění zábrany na kmen stromu tak, aby na něj predátor nemohl vyšplhat.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts