kumsusan
Kumsusan. Zdroj: Volné dílo

Také Korejská lidová demokratická republika (KLDR) má své památky, o něž se pečlivě stará a nedá na ně dopustit, obzvláště pokud se jedná o místo, jež je přímo svázané s panujícím režimem, který náležitě oslavuje.


Sluneční palác Kumsusan je pro pravověrné Korejce doslova svatostánkem sloužícím jako mauzoleum severokorejských diktátorů Kim Ir-sena a jeho syna Kim Čong-ila. Pokud by se zvěsti o úmrtí současného korejského diktátora Kim Čong-una ukázaly jako pravdivé, dotyčný by se stal dalším obyvatelem této monumentální stavby.

V paláci Kumsusan je uložena celá řadu artefaktů z běžného života diktátorů

Palác slunce Kumsusan je možné obdivovat v hlavním městě Pchjongjangu, kde je lokalizován severovýchodně od centra. Nestojí zde nijak dlouho, byl vybudován až roku 1975. Původně plnil funkci Kim Ir-senova oficiálního sídla, ale již Kim Čong-il ho nechal přebudovat na mauzoleum, do něhož umístil ve skleněné rakvi ostatky svého otce, který zemřel v roce v 1994.

Související:  Kuba – doutníky a rum, ale hlavně úplně jiný svět, který vybízí k návštěvě

Palác Kumsusan má být pro své návštěvníky památníkem revoluce a připomínat nesmrtelnost jejich vůdců. Z té příčiny zde jsou uchovávána nejen jejich nabalzamovaná těla, ale také automobily, železniční vozy, loď i elektromobil, které za svého života využívali. Stejně tak se tu nachází nespočet fotografií, jež je zachytily při rozličných aktivitách. Návštěvníci zde mohou spatřit i domácí a zahraniční řády, medaile a čestné tituly jim udělené, jichž je skutečně nepřeberné množství.


Trávníky v zahradách paláce Kumsusan mají své vlastní kadeřníky

Kumsusan je během státních svátků zdarma přístupný veřejnosti a návštěvníci se sem i do přilehlého parku a arboreta podle severokorejského režimu jen a jen hrnou. Jejich společným fotografiím z tohoto výletu zpravidla dominuje skupinové foto u fontány, na níž je sousoší vojáků i vojákyň KLDR.

Související:  Kurilské ostrovy – spor o území sopek stále trvá

O důležitosti, jakou režim paláci Kumsusan přisuzuje, svědčí i péče, která je věnována trávníkům v zahradách tohoto paláce. Ty již na první pohled překvapí člověka znalého severokorejských geografických reálií svou hustotou, zdravím a jasně zelenou trávou, kterou mají navzdory tomu, že v KLDR často panují drsné zimy. Za tuto podobu vděčí svým vlastním travním „kadeřníkům“, kteří o ně neustále pečují. Palácové trávníky se upravují celoročně včetně zimy, kdy se případně napadaný sníh odkartáčuje.

Největší komunistické mauzoleum světa

Kumsusan je pojat vskutku monstrózně. Palác je považován za největší existující mauzoleum věnované komunistickým vůdcům. Uvádí se, že některé haly uvnitř budovy jsou až kilometr dlouhé. Pokud byste se náhodou v KLDR ocitli, bude pro vás mauzoleum nepřístupné, protože turisté mají do jeho útrob vstup zakázaný, ale i tak se ho vyplatí spatřit alespoň zvenčí. Turisté, kteří Kumsusan viděli na vlastní oči, obvykle souhlasí s tvrzením, že je proti němu Mao Ce-tungovo mauzoleum jen králíkárnou a Leninovo pak krabicí od bot.

Galerie:Copywriterka se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2016. Vystudovala archeologii, ale zajímá se v podstatě o veškeré obory, které spadají do skupiny humanitních věd. Mezi její preferovaná témata, která jsou úzce spjata s jejími koníčky, patří gastronomie, přírodní a kulturní památky, historické události, literatura, flóra a fauna.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2016. Vystudovala archeologii, ale zajímá se v podstatě o veškeré obory, které spadají do skupiny humanitních věd. Mezi její preferovaná témata, která jsou úzce spjata s jejími koníčky, patří gastronomie, přírodní a kulturní památky, historické události, literatura, flóra a fauna.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *