římané

Víte, že se kdysi dávno oblast dnešních Pálavských vrchů nazývala Sylva Lunae neboli Les Luny? Takto krásně Pálavu nazývali staří Římané, když na přelomu letopočtu uviděli čarovné kopce na jižní Moravě.


Vždy v tom měli prsty Markomani

Podle nejnovějších vědeckých průzkumů se Římané objevili na jižní Moravě roku 6 před naším letopočtem, když císař Tiberius táhl proti Marobudovi, markomanskému králi a prvnímu doloženému panovníkovi usazenému na našem území. K bitvě ale nedošlo. Římané se vrátili, aby řešili pro ně důležitější spor v Panonii. Marobud tak získal relativně dost času na vybudování velké říše i na uklidnění sporů s Římany. Všechno toto víme díky římskému historikovi, který se jmenoval Velleius Paterculus a účastnil se tažení právě proti Marobudovi.

Římané se na jižní Moravě znovu objevili v polovině druhého století během markomanských válek za vlády Marka Aurelia. Tehdy římská vojska pronikala daleko na sever od Dunaje, a to včetně císaře. Podle některých spekulací chtěli Římané na tomto území vytvořit novou provincii. To se však nestalo.

Archeologické naleziště u přehrady Nové Mlýny

Přítomnost římských vojsk na území naší republiky dokládají především archeologické nálezy z jižní Moravy. Důkazy o možném pohybu římských vojsk se objevují až u Jevíčka, ale nejvíce záznamů pochází z Pálavy, zejména z oblasti bývalé obce Mušov u vodní nádrže Nové Mlýny. Zde je možné navštívit kopec Hradisko, což je jediný potvrzený římský tábor na našem území. Na místě byly nalezeny mince, spony, brnění či cihly. Vše prokazatelně pochází od Římanů. Okolím vede naučná stezka „Brána do Římské říše“. Pokud se o danou část naší historie zajímáte, toto poučné místo rozhodně navštivte.

Další zajímavosti z historie Pálavy

Pálava je archeologicky zajímavá lokalita, a to především díky nálezu takzvané Věstonické Venuše, která byla objevena v červenci 1925 mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem. Originál je dnes výjimečně k vidění v Moravském zemském muzeu v Brně. Vystavena je její kopie.


Na Pálavě však můžete navštívit pravěké expozice jak v Dolních Věstonicích, tak v Pavlově. A když už budete na jihu Moravy, navštivte některé vinárny a restaurace na Pálavě, kde si vychutnáte místní klenot v podobě lahodného vína. Pokud byste zvažovali vícedenní návštěvu, můžete využít ubytování s vynikající kuchyní, stačí zadat do vyhledávače „Pálava – restaurace„.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *