Trogir
Trogir. Foto: Pixabay

O tom, že je Chorvatsko nejpopulárnější destinací pro letní dovolenou, se není třeba rozepisovat. I letos bude pobřeží Jadranu zcela jistě plné Čechů. Otázky však mohou vyvolávat podmínky pro vstup do země. Jaké jsou potřeba testy, kdy je možné do země vstoupit po očkování či prodělaném covidu, jak probíhají kontroly na hranicích nebo jaká opatření v Chorvatsku platí?


Testování

Podmínkou vstupu do země pro neočkovanou osobu je negativní test. PCR test nesmí být starší 72 hodin a antigenní test 48 hodin. Potvrzení o antigenním testu musí být vydáno akreditovanou laboratoří s podpisem lékaře. Kromě toho je nutné, aby šlo o test, který je schválený Evropskou unií. Výjimku z povinného testování mají děti do 12 let.

Očkování

Očkovaní předloží na hranicích potvrzení o vakcinaci. Osoby očkované látkou Pfizer, Moderna nebo Gamaleya mohou na území Chorvatska vstoupit od 22. do 42. dne od aplikace první dávky. Pro vakcínu AstraZeneca platí rozmezí 22. až 84. den po první dávce. Osoby očkované vakcínou Jansen, která se podává v jedné dóze, mohou do země vstoupit po 14 dnech od aplikace.

Související:  Které písčité pláže v Chorvatsku stojí za návštěvu?

Prodělaný covid-19

Vstup do Chorvatska je umožněn i osobám, které nemoc prodělaly. To lze doložit pozitivním RT-PCR testem, pozitivním antigenním testem nebo potvrzením od lékaře. Z potvrzení musí být jasně patrné datum testu, a to v rozmezí 11 – 180 dnů před vstupem do země.


Přechod hranic

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky doporučuje vyplnit před vycestováním online formulář. Vytisknutý formulář poté stačí předložit na přechodu. I nadále však platí, že je možné všechny informace poskytnout až na hranicích, je to ale zbytečné zdržování.

Opatření v Chorvatsku

V Chorvatsku se život vrací k normálu podobně jako v Česku. Nadále platí nošení roušek ve vnitřních prostorech (výjimkou je konzumace jídla v restauraci) nebo tam, kde není možné dodržet rozestup 1,5 metru. Dále je zakázán noční prodej alkoholu a pořádání akcí s více než stovkou osob.

Související:  Rovinj je perlou Istrie. Jeho návštěvou se dotknete historie, která městu vytesala současnou krásu

Tranzitní země

Při průjezdu Rakouskem a Slovinskem není třeba předkládat negativní test. Průjezd však musí být bez zastávky. Výjimkou je použití WC, čerpání pohonných hmot, přestup na jinou linku apod. Před vstupem do Rakouska doporučujeme mít plnou nádrž. Chcete-li zvolit průjezd jinými zeměmi, je vhodné sledovat stránky Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Návrat do Česka

Navrátilci z Chorvatska musí před cestou vyplnit příjezdový formulář. Ten se předkládá i případné hraniční kontrole. V případě cesty hromadnou dopravou (vlak, autobus, letadlo) je nutné podstoupit antigenní test maximálně 24 hodin před začátkem cesty nebo RT-PCR test provedený maximálně 72 hodin před cestou. V případě cesty individuální dopravou není třeba testování před vycestováním, ale po návratu je povinné absolvovat PCR test v Česku, a to nejpozději do pěti dnů od vstupu do země. Do oznámení negativního výsledku je nutná samoizolace. Po dobu 14 dnů od návratu pro všechny platí povinnost nosit mimo domov respirátor.

Zdroj: Ministerstvo zahraničí ČR


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Komentáře (1):

  1. To je fakt trapas.Dospely s testem ale dítě klidně bez testu.Jako by nemohlo mít dítě který má co chvíli nudlí u nosu chripku(treba23).Dál nemám chuť číst. To je taková komedie kterou odmítám hrát. Za 3 roky rýma 16.A zas budou v ulicích ležet tisíce mrtvol jak loni na chřipku 52.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *