Masivní tání ledovců způsobilo od 90. let minulého století výrazný posun v rotační ose Země. Studie vědců z Čínské akademie věd publikovaná v prestižním médiu Geophysical Research Letters ukazuje, že se v důsledku klimatické krize posunuly oba zemské póly.
Severní a jižní pól nejsou pevně danými body. Lokaci pólů určuje osa otáčení planety, její sklon se ale mění v souvislosti s pohybem hmoty na planetě. V minulosti přispívaly k posunu pólů například změny oceánských proudů nebo proudění horké horniny v zemských hlubinách.
Podle výzkumu, který vedl Shanshan Deng z Ústavu geografických věd a výzkumu přírodních zdrojů, je tentokrát rozhodujícím faktorem tání polárních ledovců. Miliardy tun ledu se ročně ztrácí ve vodách oceánů, čímž se mění rozložení hmoty na planetě.
Vědci zjistili, že se směr polárního driftu od roku 1995 posunul na východ, přičemž průměrná rychlost tohoto pohybu byla v letech 1995 až 2020 sedmnáctkrát rychlejší než v období 1981 – 1995. Od roku 1980 se tak poloha pólu posunula o 4 metry.
Podle Denga je sice tání ledovců primárním zdrojem posunu pólů, pravděpodobné však je, že k pohybu přispívá i masivní odčerpávání podzemí vody, která po využití odtéká do řek a moří. Tím se přerozděluje další hmota po celém světě.
Vincent Humphrey z univerzity ve švýcarském Curychu, který nebyl do výzkumu zapojen, uvedl v komentáři, že současný pohyb zemské osy není tak významný, aby ovlivnil každodenní život, ale ukazuje, jakou silou může lidstvo působit na planetu. Proto někteří vědci volají po deklaraci nové geologické epochy zvané antropocén, což má vystihovat stav, kdy lidstvo významnou měrou ovlivňuje stav zemského povrchu, hydrosféry i atmosféry.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.