Pochopte dějiny olympiády

Sport patří k historii. A dějiny sportu jsou skutečně zajímavé.


Webový vzdělávací portál věnovaný historii Pochopte dějiny vydal k příležitosti olympijských her v Pekingu ebook od historičky Barbory Jiřincové „Pochopte dějiny olympiády.“ Ten si můžete zakoupit na jejich stránkách.

Jaké tedy byly dějiny olympijských her?

Olympijské dějiny se píší minimálně od roku 776 př. n. l. Nálezy ze starověkých nalezišť ale naznačují, že nazí atleti se po závodištích proháněli mnohem dřív. Novodobé olympijské hnutí založil koncem 19. století francouzský učitel Pierre de Coubertin. A protože jeho cílevědomost hraničila s tvrdohlavostí, založil tradici, která vydržela do dnešních dní.

Antické olympiády

Starořecké sportovní slavnosti se konaly na více kultovních místech. Na ty olympijské se sjíždělo nejvíc sportovců z celého Řecka. Tady si Řekové uvědomovali, že jsou Řekové. „Rychleji, výše, silněji – společně“ – tak zní heslo dnešních olympiád. Řekové by s přidáním slova „společně“ nesouhlasili. Jejich olympijská myšlenka zdaleka nezahrnovala celou společnost – her se nesměli zúčastnit ženy, otroci nebo cizinci. Postupem času se olympijský ideál stal vyjádřením řecké nadřazenosti nad cizinci, nad barbary.


Novodobé olympiády

Pierre de Coubertin a jeho společníci chtěli prostřednictvím olympijské myšlenky šířit povědomí o sportu především mezi mládeží. Chtěli přinést sport všem národům a naučit je tak spolu vycházet. Stejně jako jiné krásné myšlenky, si i tuto kdekdo využíval ke svým cílům.

Olympijské hry a politika

O vztahu sportu a politiky podrobně hovoří nově vydaná ekniha Pochopte dějiny olympiády. Autorka prochází nejvýznamnější chvíle, kdy se „velké dějiny“ protnuly se snažením mistrů sportu.

Nacionalistické běsnění, které v Evropě panovalo před první světovou válkou, poznamenalo londýnskou olympiádu roku 1908. „Hitlerova“ olympiáda v Berlíně roku 1936 měla světu ukázat, že nacisté nejsou tak špatní, jak je světová veřejnost vidí. Téměř všech her v letech studené války se nějak dotkly bojkoty z politických důvodů.

Ale nešlo jen o státní politiku. Tak například maďarští vodní pólisté si roku 1956 vyřizovali v bazénu účty se sovětskými okupanty.

Ani velkým sportovním svátkům se nevyhnuly hrůzy 20. století. Palestinští teroristé si vybrali olympiádu roku 1972 v Mnichově, aby zde zavraždili izraelské sportovce před zraky celého světa. A Německo nad jejich činem plakalo, protože na jeho půdě se znovu prolévala židovská krev. Místo slavnosti smíření mnichovská olympiáda otvírala sotva zahojené rány.

To v roce 2000 předvádělo Sydney smíření se svou aboriginskou minulostí úspěšně. Každý organizátor a leckterý účastník si k olympijské myšlence něco přidá.

Olympijské hry a technologie

Ale nebyla to jen politika, co hýbalo životy olympioniků. Autorka ve své knize píše také o jiných meznících, které určovaly běh dějin sportu.

Tak například dnes se v Číně konají závody v alpském lyžování ve středisku, kde nikdy nesněží. A lyžaři si pochvalují kvalitu umělého sněhu. Byly časy, kdy sníh byl nad zlato, protože na přírodních sněhových vločkách záviselo všechno. Až do roku 1980 a do zimních her v Lake Placid. Tehdy poprvé svět poznal lyžování na sněhu vytvořeném člověkem. To v Innsbrucku roku 1964 nosili rakouští vojáci na sjezdovku sníh ručně.

Rychlobruslaři a krasobruslaři si před přesunem do haly užívali kaluže vody nebo přívaly sněhu. A o měření času s přesností na setiny si před příchodem elektronické časomíry mohli nechat atleti jen zdát. Technický pokrok tvořil dějiny sportu víc než politika.

Jaká je ta vaše olympiáda?

Velké sportovní akce patří k historické paměti. Sociologové tvrdí, že každá generace má svůj společný prožitek. Chvíli, ke které si každý okamžitě vybaví moment, místo a pocity. Americká veřejnost dnes bez váhání odpoví na otázku: „Kde jste byli, když jste se dozvěděli o útocích z 11. září?“

A moje generace zaručeně odpoví, kdy, jak, kde a s kým sledovala zlaté hokejové Nagano. Jiné generace třeba vzpomínají, jak vyděšený komentátor hledal slova, když Věra Čáslavská při předávání medailí odvrátila oči od sovětské vlajky.

Pochopte dějiny olympiády

A pokud se chcete o dějinách olympiád dozvědět víc, přečtěte si ebook Pochopte dějiny olympiády od historičky Barbory Jiřincové. Koupit si ho můžete na webu pochopte-dejiny.cz.



Přidat na Seznam.cz
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *