deštný les
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Podle vědeckých odhadů rostou na naší planetě více než 3 biliony stromů. K takovému závěru dospěli odborníci v roce 2015. Kalkulaci následně zveřejnili v odborném časopise Nature. Kolik ale existuje druhů stromů? Biologové jich aktuálně znají více než 64 100, nicméně nové odhady, prezentované mezinárodním týmem vědců, publikované v magazínu Proceedings of the National Academy of Sciences, naznačují, že by jich mohlo být více než 73 tisíc.


Více než třetina dosud neznámých druhů stromů se podle odborníků nachází v Jižní Americe. „Amazonie a tropické Andy jsou oblasti s nesmírnou biodiverzitou,“ komentuje studii Robert Cazzolla Gatti z Boloňské univerzity, jeden z hlavních autorů studie. Právě do těchto oblastí by se měly upnout zraky přírodovědců a ochránců přírody.

K odhadu počtu existujících druhů stromů využili vědci databáze organizací Biodiversity Initiative a TreeChange. Pomocí statistické analýzy vypracovali seznam totožných položek. U některých vzácnějších druhů nenašli shodu, protože byly evidovány jen v jedné databázi. Na základě tohoto rozdílu následně došli k závěru, že více než 9 200 dalších druhů nemusí být v současné době zdokumentováno vůbec.

Související:  Nanoplasty jsou všude. Nově byly nalezeny i na obou zemských pólech

Výzkum by mohl přírodovědcům pomoci zaměřit se na ochranu životního prostředí uprostřed stále se snižující biologické rozmanitosti. Na místech, jako je Amazonie, kde dochází k rychlému odlesňování, tak může být mnoho druhů stromů zničeno ještě dříve, než dojde k jejich poznání. Například v Brazílii mizí deštný prales o ploše dvou fotbalových hřišť za minutu.


Odlesňování ale nemusí vést jen ke snížení rozmanitosti druhů. Mnozí odborníci upozorňují na zvýšené riziko dalších globálních pandemií, které je spojené se stále menším prostorem pro život volně žijících zvířat. Výstavba každé nové silnice vedoucí divočinou nebo vykácení lesa kvůli zemědělské půdě dává prostor virům opustit zvířecí říši a spustit tak další pandemii.

Zachování biologické rozmanitosti je podle autorů studie životně důležité i pro planetu, neboť bez ní není možné ji udržovat při životě pro blízké i vzdálené generace.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *