ledovec v Grónsku
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Nanoplasty byly vůbec poprvé detekovány i v polárních oblastech. Objev potvrzuje dlouhodobé přesvědčení vědců, že jsou tyto malé částice plastu všudypřítomné po celém světě. Nanoplastové znečištění je ještě menší a toxičtější než mikroplastové, o kterém je již delší dobu známé, že se nachází na všech místech planety, včetně pitné vody a dokonce i lidské tkáně. Dopad drobných částic plastu na lidské zdraví není dosud znám. Studie byla publikována v nejnovějším vydání časopisu Environmental Research.


Analýza vnitrozemského grónského ledovce prokázala přítomnost nanoplastů starých nejméně 50 let. Vědce také překvapila skutečnost, že asi čtvrtina těchto částic pochází z pneumatik. Nanoplasty jsou velmi lehké a podle expertů se do oblasti dostaly ze severoamerických a asijských měst pomocí vzdušných proudů.

Dušan Materić z univerzity v Utrechtu, který výzkum vedl, sdělil pro deník The Guardian, že „ačkoliv jsou nanoplasty považovány za nový druh znečištění, ve skutečnosti se vyskytují už celá desetiletí.“ Zároveň dodal, že jsou ve srovnání s mikroplasty toxikologicky velmi aktivní, a proto je důležité monitorovat intenzitu jejich výskytu.

Související:  Alfred Wegener. Astronom, který miloval geologii a Grónsko sklidil za průlomovou teorii výsměch od kolegů

V grónském ledu se v odebraném vzorku asi z poloviny vyskytoval polyethylen (PE), čtvrtinu tvořily částice z pneumatik a pětinu polyethylentereftalát (PET). V Grónsku obsahoval mililitr vody z rozpuštěného ledu 13 nanogramů nanoplastů. Dřívější výzkum v Antarktidě odhalil asi čtvrtinové množství nanoplastových částic, kde byla přibližně polovina znečištění také způsobena polyethylenem (PE), naopak ale nebyly nalezeny žádné stopy po částicích z pneumatik.


Podle Materiće je výzkum dopadu nanoplastů na životní prostředí a na lidské zdraví ve velmi rané fázi, nicméně výsledky analýzy považuje za velký problém. „Jak velký? To ještě nevíme,“ dodal.

Jiný nedávný výzkum naznačil, že lidé mohou denně nadýchat 2000 – 7000 kousků mikroplastů denně a dalších 50 000 ročně sníst v kontaminované potravě.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *