Amazonie
Foto: M. Zimmerman, Flickr

Podle nejnovějších údajů dosáhlo odlesňování deštného pralesa nejvyšší úrovně za posledních deset let. Jen za období mezi lednem a srpnem letošního roku došlo ke ztrátě téměř 10 000 km2.


Oproti roku 2018 jde o 30% nárůst v tempu likvidace cenného pralesa. Za rapidním nárůstem odlesňování stojí i postoj brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, který před ekologií upřednostňuje ekonomiku. Bolsonaro se netají tím, že pro něj je Amazonie zbytečně nevyužitým prostorem vhodným k zemědělství a těžbě. Mezi jeho kontroverzní výroky patří i prohlášení, že uvažuje o odstoupení od Pařížské klimatické dohody. Bolsonaro je podporován především zemědělci, těžaři a průmyslníky, kteří z odlesňování profitují.

V současnosti mizí prales neuvěřitelnou rychlostí. Za jednu minutu se vykácí plocha o velikosti dvou fotbalových hřišť. Data vycházejí z informací ze satelitního systému Prodes a porovnat je lze i v podobném systému Deter, nicméně Bolsonaro a jeho ministři opakovaně tvrdí, že jde o lživá čísla.

Související:  Fascinující Ohňová země je místem, kde je téměř všechno nejjižnější

Monitorovací nevládní organizace Climate Observatory uvádí, že letošní nárůst tempa likvidace vzácného lesa je třetí nejvyšší v historii po letech 1995 a 1998 a pravděpodobně bude i v následujících letech pokračovat.


V současné době v Brazílii probíhá shromáždění s názvem Amazon, kde se environmentalisté, zástupci amazonských domorodých kmenů, vědci a akademici snaží vypracovat manifest, který by brazilskou přírodu a Amazonii postavil do centra mezinárodní debaty o klimatu a krizi biologické rozmanitosti. Shromáždění doprovázejí protesty majitelů půdy, zemědělců i obchodníků, kteří hlásají, že nechtějí přijít o své živobytí. Během demonstrací došlo ke střetům, které má zatím policie pod kontrolou.

Zdroj: The Guardian


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts