hamburk 1943
Foto: Volné dílo, Wikimedia

Operace Gomora, tak zněl oficiální název britské a americké bombardovací akce namířené proti německému Hamburku v létě 1943. Z pojmenování akce jasně vyplývá i její cíl, srovnat město se zemí, ukázat nacistickému Německu, kdo bude od teď určovat pravidla hry a především podlomit morálku civilního obyvatelstva.


Hamburk, to bylo druhé největší město tehdejší Třetí říše, největší evropský přístav, místo, kde se v loděnicích Blohm und Voss vyráběly ponorky a lodě sloužící nacistické armádě a důležitý zásobovací uzel německých vojsk. Z těchto důvodů se Hamburk stal terčem náletu, který nemá v historii obdoby. Během deseti dnů bombardování se na město sesypalo 8 tisíc tun bomb a o život přišlo 40 tisíc lidí.

První útok přišel v noci na 25. července 1943, kdy k Hamburku zamířilo osm stovek bombardérů. Prvních 50 letounů shazovalo hliníkové pásky, aby zmátlo nepřátelské rady, poté následovalo 50 minut pekla, během kterých na Hamburk dopadlo okolo 2 500 tun bomb. Ve městě zavládl zmatek a mezi lidmi nastala panika. Přestože se civilisté ukrývali v podzemních krytech, nálet byl tak devastující, že mnoho z nich bylo zasypáno a civilisté v nich umírali. Tohle všechno doplňovalo denní bombardování americkými letouny, což byl ale pouze začátek.

Hamburk po bombardování:


Sotva si Hamburk vydechl, bombardéry se vrátily, a to o tři noci později. Cílem RAF byly dělnické čtvrti Hammerbrook, Hamm a Borgfeld, do kterých uprchli lidé z již vybombardovaných částí města. Následovalo peklo, bombardéry shazovaly třaskavé bomby a miny, které na povrchu vytvářely teplotu až 800 °C. Hamburk hořel a na dlouhé čtyři dny upadl do noci, kterou vytvářel prach zahalující oblohu. Lidé se ukrývali do kanálů nebo skákali do Labe. Mnoho z těch, kteří přežili fázi bombardování, se udusilo, protože ve zdevastovaném hořícím městě nebyl dostatek kyslíku. Bombardování ale stále pokračovalo. Američané bez přestání podnikali malé nálety na přístav a místní podniky.

Třetí nálet přišel v noci na 30. července a město prakticky srovnal se zemí. To už Hamburk opustili všichni civilisté, kteří přežili. Odhaduje se, že v čase mezi druhým a třetím náletem opustilo město okolo milionu lidí. Poslední nálet se měl udát na počátku srpna, ale špatné počasí většinu letounů zastavilo. Přesto se jeden z cílů operace Gomora naplnil a Hamburk skončil podobně jako biblické město.

O tom, zda byla podlomena morálka především německých dělníků, se dodnes vedou spekulace. Nacisté se totiž velmi rychle vrátili ke stejným výrobním kapacitám jako před náletem. Továrny byly opravené již na podzim 1943, a to, co již nešlo vyrábět v Hamburku, se zkrátka produkovalo jinde.

Hamburk nese dodnes stopy po této hrůzné událost. Kromě mnoha památníků připomínajících úder spojenců bylo v centru města ponecháno torzo kostela svatého Mikuláše, ve kterém během prvního náletu zemřelo okolo 1 500 osob.

Galerie:

V seriálu Na špatném místě ve špatném čase vás provázíme světovými městy postiženými různými druhy katastrof, ať už způsobených přírodními živly nebo samotnými lidmi.

1. díl: Port Royal 1692
2. díl: Tijuana 2019
3. díl: Pompeje 79
4. díl: Salem 1692



Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts