Maják
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Skotsko obestírá mnoho legend. Zvláštní zmizení tří strážců majáku v posledních dnech 19. století je ale holým faktem, který dlouhou dobu nedal spát mnoha lidem. Dodnes nevyřešený případ tak svádí k hororovým scénářům. Co se v prosinci roku 1900 stalo na ostrůvku Eilean Mor, který je součástí Flannanských ostrovů, už asi nikdy s jistotou neodhalíme. Jisté je, že to nebyly příjemné události.


Večeře na stole, nikdo ale nejedl

Že na ostrově něco není v pořádku, si 15. prosince 1900 všimla posádka parníku připlouvajícího ze Spojených států. Maják nesvítil, a tak k němu o tři dny později připlula strážní loď, aby hlášení ověřila. Obsluhu majáku měla tvořit trojice mužů, avšak při kontrole se ukázalo, že ani jeden není přítomen. James Ducat, Thomas Marshall a William MacArthur zkrátka zmizeli. Ale kam?

Související:  Záhada Benningtonského trojúhelníku. Série podivných zmizení nebyla nikdy vyřešena

Vyšetřovatelé si všimli několika pozoruhodných skutečností, které zaznamenali do spisu. V kuchyni bylo naservírované jídlo, kterého se ale nikdo nedotkl, jedna židle byla převrácena a hodiny na stěně neběžely. Jedinou známkou života byl kanárek v kleci. Ani deník nepřinášel jasné odpovědi. Jeden z posledních záznamů sice hovořil o bouři, která způsobila škody na majáku, ale pokud by za zmizením stála ona bouře, proč by byl zápis pořizován přímo při ní?

Zvláštní skutečností byl rovněž pouze jeden pověšený pršiplášť za vchodem do majáku. Dva muži se zřejmě za lijáku nebo další bouře vydali z útrob stavby, aby zajistili zásoby v poškozené části majáku. Něco se ale muselo stát, protože třetí muž by do nevlídného počasí jen tak bez ochrany nevyběhl.


Prohledán byl celý ostrov, ale kromě stop po bouři nebylo nalezeno zhola nic, co by osud nezvěstných strážců pomohlo objasnit. Vyšetřovatelé tak dospěli na základě nepřímých důkazů k tomu, že všichni tři byli smeteni bouří a utopili se.

Nešťastná náhoda, záměr nebo vražda?

Jenže se závěrem vyšetřovatelů se veřejnost nechtěla smířit. Proč by někdo vycházel ven z majáku a riskoval život kvůli nahraditelnému vybavení? Střízlivější teorie tak tvrdily, že všichni tři strážci byli zadluženi a ostrov zkrátka opustili, aby se vyhnuli problémům. Byl zmiňován únos a samozřejmě došlo i na báchorky o mořských monstrech a v pozdějších letech přišlo na řadu i UFO.

O jednom ze strážců se všeobecně vědělo, že není moc přívětivý. Špatná pověst Williama MacArthura přímo předcházela. Zabil v hádce své dva kolegy a při likvidaci jejich těl uklouzl z útesů a zřítil se do moře? Nebo se po vraždě dostavily výčitky svědomí a spáchal sebevraždu skokem do moře? Těžko říct.

Nejvěrohodnější verzí tak zůstává, že byli všichni smeteni do moře během prací při zajištění majáku. Thomas Marshall už jednou dostal pokutu za to, že dostatečně nezajistil vybavení, které odnesla bouře. Další pokutu, nebo i dokonce ztrátu zaměstnání tak zřejmě nechtěl riskovat. Živil rodinu, a tak raději riskoval vlastní život? Odpověď, co se skutečně stalo, se nikdy nedozvíme.

Galerie:

Zdroje: history.co.uk; travelden.co.uk


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *