Povodeň
Povodeň viditelná z vesmíru. Zdroj: NASA/NOAA-20. Volné dílo.

Rozsáhlé povodně již více jak týden sužují Sudán. Rozvodněný Bílý Nil je dokonce vidět i z vesmíru. Americký úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil družicový snímek rozvodněné řeky, která vyhnala z domovů a uprchlických táborů tisíce lidí.


Záplavy kolem řeky Bílý Nil na pomezí Súdánu a Jižního Súdánu jsou na konci srpna a v září v této oblasti každoročním problémem. Z Etiopské vysočiny se rok co rok hrnou monzunové deště, které zásobují Modrý a Bílý Nil, řeky které se severněji v Súdánu spojují v mohutný Nil.

Letošek není výjimkou. Silné lijáky se objevily již v srpnu, od té doby voda poničila desítky tisíc domů a ovlivnila životy stovek tisíc obyvatel severovýchodní Afriky. Nejvíce je zasažena oblast ve státě Bílý Nil v Súdánu. Podle OSN je v tomto státě ohroženo více než 94 tisíc osob a více jak 20 tisíc jich muselo být evakuováno.


Povodeň je tak rozsáhlá, že je viditelná i z vesmíru. Agentura NASA včera zveřejnila snímek pořízený družicí NOAA-20, na kterém je zřetelně vidět zatopená část města Al Jabalayn. Právě z tohoto místa jsou hlášeny katastrofické podmínky. V zaplavené oblasti je třeba uprchlický tábor, kde se sdružují lidé utíkající ze svých domovů kvůli občanské válce, ale také z důvodu hladu nebo již dřívějších záplav. Ohroženo je více jak 35 tisíc uprchlíků. Místní lidé se přitom ještě nevzpamatovali z loňské krize, kdy povodně byly ještě rozsáhlejší a postihly více jak 850 tisíc lidí.

Záplavy v Súdánu nezpůsobují jen škody na lidském majetku, ale často jsou jedním ze zdrojů potravinové krize v regionu. Voda poškozuje plodiny nebo zabíjí zvířata.

NASA také pro srovnání zveřejnila družicový snímek pořízený v září 2015. Tehdy povodeň nezpůsobila téměř žádné problémy. Pro porovnání obou fotografií táhněte středovým kurzorem.

Povodně Súdán 2015Povodně Súdán 2021
Dotčená oblast v roce 2015 (vlevo) a letos (vpravo). Zdroj: NASA/NOAA-20, Volné dílo.


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *