opera
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Britský operní spolek English Touring Opera (ETO) radikálně mění podobu. Vedení úspěšného uskupení, které od 80. let minulého století vystupuje po celých ostrovech a pyšní se tím, že přiváží operu i tam, kde by jinak bylo obtížné obdobné představení zorganizovat, se rozhodlo změnit tým hudebníků s důrazem na větší rozmanitost. To se ale moc nelíbí propuštěným zaměstnancům.


Vedení ETO oznámilo, že propouští 14 svých zaměstnanců z důvodu neplnění stanovených kritérií pro rasovou rozmanitost. Propuštění hudebníci bílé pleti ve věku 44 až 66 let jsou z rozhodnutí rozčarováni, přičemž někteří v opeře působili více jak 20 let.

Nicméně žádný z členů ETO není zaměstnancem v pravém slova smyslu, jedná se o muzikanty na volné noze, kterým byla dosud rok co rok prodlužována smlouva. To se nyní nestalo. Dotčení věří, že si od příští sezóny najdou jiné angažmá, avšak rozhodnutí vedení ETO je pobouřilo.

Opera zároveň oznámila, že na příští sezónu již najala 12 nových interpretů a bude tak plnit kritéria nevládní organizace Arts Council England, která na ostrovech podporuje divadelní a literární umělce.


Za propuštěné hudebníky se postavily i světové osobnosti. Nejhlasitěji se ozvala Zhang Zhang, přední houslistka z Filharmonického orchestru Monte Carlo, která považuje rozhodnutí za čistě ideologické a skandální. „Na soubor hudebníků se má nahlížet jako na umělce, kteří sdílejí stejnou vášeň a profesi. Místo toho jsou hodnoceni podle barvy pleti nebo etnického původu. Neříká se tomu rasismus? V některých částech světa jsou orchestry složeny výhradně z asijských, afrických nebo hispánských hudebníků a obviňuje je snad někdo z nedostatečného zahrnutí menšin?“ rozohnila se umělkyně asijského původu ve vyjádření pro německý deník Die Tagespost.

Zdroje: classic.fm; Die Tagespost


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Komentáře (13):

 1. svět kráčí do ……..ele

 2. Je to fašistická ideologie. Multikulturní bude nadřazeno všemu ostatnímu.

  1. DOUFÁM ŽE PŘED PŘEDSTAVENÍM POKLEKNOU.

 3. Tak přesně tohle je rasismus. Má pravdu ta houslistka.

 4. Proč se rozčilujete?Je to důsledek práce politiků,kteří jsou tamními občany zvoleni do svých funkcí.Ať si volí jiné,kteří takové blbosti nebudou podporovat a budou mít klid.Nakonec rasismus není praktikován na černých,ale na bílých.Když si to svou volbou umožňují,tak se musí přizpůsobit.Buď jedno,nebo druhé.

 5. Potom to bude pokračovat. Propustí lékaře odborníky a zaměstnají barevné šamany, kteří budou léčit zaříkáváním. A nakonec ze stejných důvodů obmění dolní sněmovnu a pak i sněmovnu lordů.

 6. Další důkaz o komunisticko-fašistických praktikách pseudohumanistických aktivistů.

  1. Naprosto přesně. Tyto pseudohumanisté jsou ztělesnění zla a hrozba pro celé lidstvo.

   1. ne ne ne…jenom pro nás bílé

 7. Tak je to správné, tak to má být. Měli bychom přetočit film Emil Zátopek, a do hlavní role dát Eddyho Murphyho!!!! – – Jinak zrušení všech nevládních a hlavně parazitujících neziskových organizací by bylo nanejvýš prospěšné!!!!!

 8. A máme to tady. Co je to za nařízení nazvané “ stanovená kritéria pro rasovou rozmanitost“? Budou se v budoucnu týkat takové nařízení
  i pro soubor Národního Divadle nebo Bambibi di Praga?

 9. Jsou to rasisti.

 10. Blbost vykvetla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *