Ernest Shackleton
Ernest Shackleton. Foto: Volné dílo, GetArchive

Mořský archeolog Mensun Bound, vedoucí loňské antarktické expedice, jež objevila vrak lodi Ernesta Shackletona “Endurance,” našel ještě něco vskutku nečekaného. Jednalo se o dva dopisy, o kterých do té doby nikdo nevěděl. Popisují Shackletonův pobyt na Falklandech v době, kdy se snažil přivést záchranáře zpět ke svým 22 mužům z posádky. Ta totiž stále čekala po ztroskotání na “pekelném” Sloním ostrově na záchranu.


Přežít za každou cenu

Shackletonův pokus z roku 1914 o přechod napříč kontinentem od Weddellova moře, přes jižní pól, k Rossovu moři podle původního plánu z roku 1912 skončil neslavně. Loď Endurance zůstala kvůli mnoha potížím uvězněná v ledu a posádka byla přinucena pokusit se přežít, jak jen to šlo. Po 10 měsících opustila loď na záchranných člunech a se zásobami se vydala na nejistou cestu. Na ledové kře se nakonec dostala na volné moře a pak veslovala 160 km na Sloní ostrov.

Poté, co zásoby z lodi došly, byla posádka nucena přistoupit k obživě, jakou si jen stěží umíme představit. Jako potrava posloužili psi z expedice a poté tučňáci a tuleni. Shackleton se rozhodl všech 27 mužů zachránit stůj co stůj. Vydal se společně s pěti dalšími muži vyhledat pomoc. Nakonec se mu podařilo dostat na Falklandy, odkud bylo možné přivolat vysílačkou pomoc.

Veslování na Sloní ostrov
Veslování na Sloní ostrov. Zdroj: Mapy.cz

Chameleon Shackleton

Expedice projektu Edurance22 udělala minulý rok doslova díru do světa svým objevem. Nejen, že našli vrak lodi ve výborném stavu na dně Weddellova moře, což se kvůli “ďábelským podmínkám,” jak je popsal sám Shackleton, zdálo být téměř nemožné, ale byly také objeveny dopisy, které do té doby nikdo nečetl.


Napsal je absolvent Oxfordské univerzity Thomas Goddard. O svém setkání s Shackletonem psal své matce dne 12. července 1916 následující: „Strávil jsem s ním docela dost času a musím říct, že je opravdu fascinující člověk. Rozesmíval nás svými příběhy každou noc, znovu a znovu, až k slzám. Samozřejmě, že jeho mysl hlavně zaměstnávají starosti o posádku na Sloním ostrově, ale když od toho dokážeš jeho pozornost na chvíli odvést, je neskutečně vtipný.” 

5. září roku 1916, několik dní po záchraně Shackletonovy posádky, napsal Goddard: „Zrovna jsme obdrželi zprávy, že Shackleton dostal svoji posádku ze Sloního ostrova v pořádku a to opravdu rád slyším. Hodně se snažil a udělal vše, co mohl, i když se to nejprve zdálo jako nemožné. Jsem za něj moc rád, že se to povedlo.”

Dopis pokračoval: „Nemyslím si, že se sem někdy vrátí. Rád bych se s ním zase jednou zasmál, je to opravdu zábavný člověk a moc dobrý společník. Myslím si ale, že umí být zábavný na úkor lidí, kteří s ním v tu chvíli zrovna nejsou. Možná že mu trochu křivdím…”

Mensun Bound našel dopisy náhodně. Jeho otec totiž sbíral různé předměty z dob Bitvy o Falklandy. Tyto dopisy jsou velmi cenným svědectvím, protože jinak neexistuje nikdo, kdo by Shackletonovu přítomnost v Port Stanley tehdy zachytil.

Galerie:Autorka se věnuje psaní různorodých článků převážně ze zahraničních zdrojů, a to od roku 2022. Mezi její oblíbená témata patří netradiční historické události či neobvyklá místa.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Autorka se věnuje psaní různorodých článků převážně ze zahraničních zdrojů, a to od roku 2022. Mezi její oblíbená témata patří netradiční historické události či neobvyklá místa.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *