Krysy
Foto: Tatiana Bulyonkova, CC BY-NC-SA 2.0, Flickr

Člověk je vynalézavý tvor ve všech ohledech. Svoji fantazii uplatňuje na mnoha frontách, a tak na jedné straně dokáže bezmezně pomáhat, na druhé straně tyransky mučit. Ne nadarmo jsme jej ve starším článku označili za jednoho z nejnebezpečnějších tvorů planety. V minulosti, kdy se trest smrti uplatňoval s daleko větší vervou, se některé formy exekuce praktikovaly tak odpudivými způsoby, že nad nimi zůstává rozum stát. Jednou z nich je poprava krysami.


Bestiální poprava

Vzhledem k tomu, že krysy dokáží sežrat skutečně vše, co jim přijde do cesty, bylo jen otázkou času, kdy se mezi lidmi objeví tyran, který tyto hlodavce využije k ukojení svých sadistických vášní. Nevíme, kdo byl prvním tyranem, který krysy vypustil na odsouzeného, co však víme s jistotou, je fakt, že se tento trest praktikoval již v dávném starověku, ale autoritářské režimy jej využívaly ještě v minulém století.

Poprava zpravidla probíhala celkem jednoduchým způsobem. Trestanec byl upoután na lůžku nebo přivázán k zemi. Popravčí naplnil nádobu krysami a přiložil ji odsouzenému otevřenou stranou k jeho břichu. Následně začal na nádobu z vrchu umisťovat žhavé uhlíky. Krysy se tak ve snaze uniknout před žárem začaly zahryzávat a drápy zarývat do útrob oběti, která pomalu a bolestivě umírala. Zvířata si při tom prokousala cestu ke svobodě skrze měkkou tkáň a vnitřnosti.

Související:  Speakers' Corner: Místo svobodného projevu pro všechny vzešlo z tradice posledních slov trestanců

Od Nizozemí po Londýn

Takto těžko představitelná muka zažívali trestanci zejména ve starověku v Asii, ale trest se rozšířil i na starý kontinent. V 17. století byla krysí exekuce běžně používána během nizozemského povstání. Místní předák Diederik Sonay takto týral vězně, kteří by v jiné době jen těžko končili v želízkách.


V proslulém londýnském vězení Tower na to šli jinak. Do takzvané krysí kobky, černočerné a špinavé cely nacházející se pod úrovní hladiny řeky Temže, umístili odsouzence a nechali je svému osudu. Ten byl vždy stejný. Jakmile začala hladina řeky stoupat, do cely se dostávaly masy hladových krys, které se nemilosrdně začaly zahryzávat do těl psychicky i fyzicky vyčerpaných vězňů.

Tower of London
Tower of London. Foto: Pixabay

Krysí tresty v Jižní Americe ovládané vojenskými juntami

Poprava krysami našla uplatnění i v moderní době. Ještě ve druhé polovině minulého století si jej oblíbily jihoamerické vojenské junty, konkrétně v Brazílii, Chile, Argentině a Uruguayi. V Argentině byli pomocí krys ze světa sprovázeni především židovští vězni. Podle zprávy argentinské komise CONADEP byli živí hlodavci sofistikovaným způsobem vkládáni do konečníků obětí.

Tyrani v Chile si byli vědomi, že krysy většině lidí nahánějí hrůzu a vyvolávají v nich odpor, a tak je využívali během výslechů. Chilské národního informační centru (CNI) popisuje případ ženy, která byla během výslechu držena v místnost plné živých krys.

Související:  Krvavá jatka v Nagasaki. Poměry v Japonsku 17. století byly srovnatelné se španělskou inkvizicí

Exemplární trest a varování zároveň

Jasným cílem většiny trýznitelů byla pomalá a bolestivá smrt odsouzence navíc ještě spojená s odporem k tomuto hlodavci. Charakteristické rysy popravy krysami, jako je bolestivá smrt, psychický teror a nechutný pohled na umírajícího, sloužily jako preventivní ukázka toho, co by se mohlo stát jedincům, kteří by zločin opakovali nebo se vzepřeli režimu.

Zdroje: historycollection.com; worldatlas.com


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *