Amfiteátr v Pule (koloseum)
Foto: Svetobeznik.info

Češi Chorvatsko milují a hojně jej navštěvují. Pula je největší město na Istrii, a právě do tohoto regionu je to z České republiky nejblíž. Mnoho turistů také vyráží do Puly na výlet z okolních letovisek. Vzhledem k tomu, že je v tomto městě velké množství památek a zajímavostí, které je náročné během jednoho dne navštívit, vybrali jsme pro vás čtyři cíle, které při návštěvě Puly musíte vidět.


Amfiteátr v Pule (koloseum)

Amfiteátr nebo také Aréna je v Pule nejznámějším a největším historickým objektem. Každý turista v Pule se u Arény buď zastaví, nebo ji přímo navštíví. Pulu založili Římané ještě v době před naším letopočtem a se stavbou amfiteátru začali v první století.

V současnosti patří Aréna k šesti nejzachovalejším stavbám svého druhu na světě. Na délku měří 133 metrů, na šířku 105 metrů a ve 32 metrech je její vrchol. V dobách své největší slávy pojala až 20 000 diváků a sloužila především ke gladiátorským zápasům. Později našla využití pro rytířské turnaje a trhy. Dnes je kapacita stavby 5 000 diváků a konají se zde především koncerty a další kulturní akce. V Aréně je také malé muzeum zabývající se vinařstvím.

Dominantou Arény jsou arkádové oblouky, kterých je 72. Nad nimi je umístěno 64 oken. Zachovalo se i mnoho zajímavých detailů dokazujících, k čemu Aréna v prvních stoletích své existence sloužila. Okolo rozlehlého zápasiště jsou zamřížované místnosti, které sloužily jako místo pro divoká zvířata, jež byla častými soupeři gladiátorů. Samotní gladiátoři byli většinou odsouzení zločinci nebo otroci a do Arény vstupovali podzemním průchodem. Pokud v boji neuspěli, byli „odklizeni“ do místnosti pod hledištěm. Vzhledem k tomu, že se bojovalo do posledního vydechnutí, většina poražených gladiátorů tuto místnost nikdy neviděla a nebo v ní na následky těžkých zranění umírala.


Amfiteátr v Pule (koloseum)
Dominanta Puly – Aréna. Foto: Svetobeznik.info

Existence Arény byla v historii ohrožena hned dvakrát. V obou případech měl být její materiál použit na jiné stavby v okolí. Stavba je od roku 1980 zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO a od roku 2008 na ní probíhají citlivé opravy, které mají trvat až do roku 2028.

Vstupné do Arény činí v přepočtu 250 korun, děti od šesti let a studenti zaplatí zhruba polovinu. Mnohým turistům však postačí pohled zvenčí, odkud je vidět jak celá Aréna, tak i její vnitřní prostor.

Augustův chrám

Augustův chrám je nejstarší celá dochovaná stavba na území Chorvatska. Chrám byl postaven během prvního století našeho letopočtu za vlády císaře Augusta. S příchodem křesťanství byla stavba využívána jako kostel a později dokonce jako sýpka. Chrám byl za druhé světové války zasažen bombou a poničen. Nyní slouží jako muzeum drobných antických předmětů a soch.

Na náměstí před chrámem si budete připadat více jako v Itálii, než v Chorvatsku. U čtrnáct metrů vysoké stavby na první pohled zaujmou mohutné sloupy u průčelí. Uvnitř je i za parných letních dní příjemný chládek a vy se v nevelkém interiéru vrátíte do doby dávno minulé.

Augustův chrám
Augustův chrám v Pule. Foto: Svetobeznik.info

Sergiův oblouk

Tento vítězný oblouk dokonce pochází z doby před Kristem a původně byl součástí mnohem větší stavby. Jeho název odkazuje na tehdejší významnou rodinu Sergiů, která de facto ovládala dění v celé Pule. Oblouk byl původně součástí opevnění Porta Aurea, které bylo během expanze města zbořeno a byl spíše ozdobným prvkem této hradby. O tom svědčí i fakt, že byl původně z části pozlacen.

Stavba je situována na východní hranici historického centra města a ukončuje promenádu Sergijevaca, která vede od Augustova chrámu. Tato ulice je plná obchodů a restaurací a jde zřejmě o turisticky nejrušnější třídu ve městě. Nakoupíte zde vše od oblečení přes suvenýry, obrazy a další předměty odkazující na antickou minulost města. Žádné jiné chorvatské město není jako Pula. Ve městě je cítit vliv jak Itálie, tak Balkánu, to jinde nezažijete.

Sergiův oblouk
Sergiův oblouk v Pule. Foto: Svetobeznik.info

Akvárium Pula

Pulské akvárium sídlí v někdejší pevnosti Verudela, která leží na vrcholu stejnojmenného poloostrova. Samotná návštěva akvária je i díky této skutečnosti velkým zážitkem. Uvnitř třípatrové pevnosti se budete procházet mezi vkusně instalovanými nádržemi, kde uvidíte podmořskou faunu a floru týkající se převážně Jadranu. K nejvyhledávanějším exponátům akvarijního světa patří bezesporu nádrž se žralokem, ale nádherná je i plejáda medúz. Ve sklepení pevnosti je také terárium.

Akvárium bylo otevřeno v roce 2002 a výčet jeho obyvatel činí 145 druhů v 60 nádržích. Zajímavý je tzv. touch point, kde se můžete bezpečně dotýkat podmořských živočichů, třeba hvězdice nebo ježovky (tzv. mořský ježek). V prostoru akvária jsou i malé výstavky s dobovými fotografiemi pevnosti a rybářským náčiním. Návštěvníci mohou vystoupat až na střechu objektu, odkud je krásný výhled do okolí a především na mořskou hladinu.

Žralok
V akváriu chovají i žraloky. Foto: Svetobeznik.info

Součástí akvária jsou také nádrže, kde jsou dočasně umístěny poraněné želvy. Ty jsou následně po uzdravení vypuštěny zpět do volné přírody. Tento jedinečný projekt spravuje Středisko pro záchranu mořských želv od roku 2006 a díky této aktivitě bylo zachráněno mnoho živočichů. Pro želvy jsou velkým nebezpečím odpadky v moři, zejména pytlíky, které mohou spolknou a staré udice, do kterých se mohou zamotat.

Vstupné do akvária nepatří k nejlevnějším. Aktuálně činí pro dospělého 22 eur. Slevu mají děti od 7 do 18 let a senioři nad 60 let, kteří zaplatí 18 eur. 15 eur pak zaplatí děti od 3 do 6 let a malé děti pod tři roky mají vstup zdarma. Jen pozor, do akvária se nevydávejte s kočárkem, protože pevnost Verudela není bezbariérová.

Místo, o kterém píšeme:

Zdroj: informační brožura Pula
Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts