Malé exoplanety mohou mít více než dvě předpokládané podoby, tvrdí vědci v nové studii publikované v periodiku Astrophysical Journal Letters. Astronomové třídí nově objevená tělesa, která obíhají jinou hvězdu než Slunce, podle velikostí. V kategorii zahrnující tělesa větší než Země, ale menší než Neptun, dosud rozlišovali mezi kamennými exoplanetami (tzv. super Země) a plynnými (označované jako mini-Neptuny). V potaz nově přicházejí i planety, které vědci hovorově označili za „saunové světy“.
Malé plynné exoplanety mají mít podle studií silnou atmosféru složenou z vodíku a helia, stejně jako obří planety ze Sluneční soustavy. Jenže astronomové našli důkazy o přítomnosti vodíku jen na malém množství těchto těles, ale kupodivu se na nich nacházejí stopy vody.
Nové simulace naznačují, že některé exoplanety, které vypadají jako plynné mini-Neptuny, mohou být kamenné a pokryté přehřátým oceánem, v němž se voda vyskytuje v exotickém stavu na pomezí kapaliny a plynu. Takové extrémní saunové světy by mohly překlenout propast mezi super-Zeměmi a mini-Neptuny.
Olivier Mousis z Univerzity Aix-Marseille ve Francii společně s kolegy prováděl simulace oceánských světů na blízkých oběžných drahách mateřských hvězd, kde se tyto planety často vyskytují. Intenzivní záření hvězdy by podle simulace způsobilo expanzi vody do vrstvy „superkritcké“ vody na pomezí kapaliny a plynu. Nad touto vrstvou může být atmosféra složená z vodní páry.
Superkritická voda není žádný nový pojem. V průmyslu se používá například k rozkladu toxických organických sloučenin.
Studie samozřejmě uvádí, že tento efekt závisí na mnoha faktorech, zejména na objemu vody. Tým simuloval exoplanety různých velikostí a hustot, které odpovídají téměř všem ze stovek objevených mini-Neptunů. Výsledek v podobě „saunových světů“ naznačuje, že takové planety mohou být pravděpodobnější než ty v podobě plynného tělesa s vrstvami vodíku a helia.
Autoři ještě dodávají, že například planeta K2-18b, kde byla detekována voda, odpovídá superkritické oceánské planetě s asi 37 procenty vody. Podrobnější pozorování exoplanet může v budoucnosti prokázat, zda je nový planetární model schopný držet vodu tímto způsobem.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.