Nová studie publikovaná mezinárodním týmem vědců v magazínu Science naznačuje, jak předejít dalším pandemiím. Podle autorů může zpomalení odlesňování tropických lesů a omezení obchodu s volně žijícími zvířaty zamezit výskytu nových nemocí.
Průměrně jednou za dva roky přeskočí nový virus ze zvířat na člověka. Záleží pak na nebezpečnosti viru a na tom, jak se dokáže mezi lidmi šířit. K těm nejhorším přenosům z relativně nedávné minulosti patří SARS, Ebola, HIV a pravděpodobně také nový typ koronaviru, který způsobuje onemocnění Covid-19. Přenosy virů ze zvířecí říše mezi lidi jsou ale stále častější.
O tom, zda přenos přeroste v pandemii, rozhoduje mnoho faktorů. Velkou roli hrají vlastnosti samotného viru a to, jak na něj lidé reagují. Biologové však tvrdí, že připravenost na pandemii by měla začít především prevencí, jejíž základem je boj proti odlesňování, zamezení kontaktu hospodářských zvířat s divokými a omezení obchodování s volně žijícími živočichy.
Podle analýzy by takové intervence stály zhruba 20 – 30 miliard dolarů ročně. Tato na první pohled obrovská částka je ve srovnání s odhadovanými globálními náklady na Covid-19 zanedbatelná. Aktuálně se v souvislosti s Covidem hovoří o ztrátě 5 bilionů dolarů.
Hranice tropických lesů představují velké riziko pro přenos virů. Výstavba každé nové silnice nebo vykácení lesa pro zemědělství zmenšuje divokým zvířatům životní prostor. Stejnou hrozbou je trh s těmito zvířaty, který má především v Číně tradici a pravděpodobně odsud vzešlo v minulosti onemocnění SARS. Vědci naznačují, že bude ukončení obchodu s divokými zvířaty problematické. Čína v únoru letošního roku sice toto obchodování zakázala, dlouhodobé vyhlídky zákazu však zůstávají nejisté.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.