Čína v noci na dnešek poslala na oběžnou dráhu poslední část satelitní sestavy Beidou, čímž po více jak dvou dekádách zkompletovala nový globální navigační systém, který má konkurovat GPS. Zprávu uvedla čínská statní agentura CCTV.
Raketa s posledním komponentem pro Beidou Navigation Satellite (BDS) opustila Zemi s týdenním zpožděním z Xichang Satellite Launch Center v jihozápadní Číně. Čína tradičně oznamuje úspěšné starty raket až po jejich vystoupání na oběžnou dráhu. V tomto případě byl start výjimečně oznámen předem a vysílán živě v televizi i na internetu.
Číňané začali svůj satelitní systém BDS vyvíjet už v 90. letech 20. století. První satelit byl zprovozněn v říjnu 2000. V současnosti se systém skládá z 30 družic pod souhrnným označením BDS-3 a nemá sloužit jen k určování polohy, ale i pro komunikaci. Jádro tohoto systému začalo fungovat již v roce 2018, ale kompletní flotila satelitů má zlepšit spojení s chytrými zařízeními podporujícími GPS a tím i inteligentnější navigaci. Každý uživatel bude dostávat přesné informace na základě dat poskytnutých od minimálně čtyř satelitů.
Rychlé dokončení čínské sítě BDS-3 je určitě i reakcí na modernizaci amerického systému GPS. Kvůli probíhající pandemii koronaviru neproběhlo plánované vypuštění satelitu pro GPS III. Start byl odložen na 30. června letošního roku. Kompletní systém GPS III by měl být ale dokončen až v roce 2023.
Systému Beidou a GPS ale konkurují další dva globální navigační systémy. Rusko provozuje navigační satelity Glonass-M, které primárně slouží k vojenským účelům. V Evropě je to Galileo, který byl uveden do provozu v roce 2016 a jeho dokončení se podle Evropské kosmické agentury očekává koncem letošního roku.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.