oblak prachu
Foto z 18. 6. Zdroj: NASA Worldview

Obrovský mrak saharského prachu se od 13. června šíří nad severním Atlantikem. Satelitní snímky a animace, které zveřejnila americká kosmická agentura NASA, ukazují, jak se písek z pouště rozprostřel na plochu 3 200 km2.


Colin Seftor z Goddardova kosmického střediska v Marylandu vytvořil pomocí dat ze satelitu Suomi NPP animaci prachu a aerosolů, která ukazuje pohyb oblaku nad Atlantikem. Animace znázorňují vývoj od 13. do 18. června 2020 a naznačuje, jak západní větry unášejí prach přes oceán k Severní a Jižní Americe.

Další snímek pochází z přístroje VIIRS, který je umístěn na palubě družice Suomi NPA NASA-NOAA. Na fotografii je jasně patrný oblak světle hnědého saharského prachu nad severním Atlantikem. Na snímku lze vidět, jak se prach rozšířil až k Malým Antilám ve východní části oceánu.

NASA již delší dobu studuje roli afrického prachu ve formaci tropických bouří. Od roku 2013 běží mise zvaná HS3 Hurricane Mission, která zkoumá vliv horké, suché a prašné saharské vzdušné vrstvy na formování a intenzitu bouří v Atlantiku.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts