Fenomén čtvercových vln znají především námořníci a z jejich pohledu nejde o nic příjemného. Naopak pro pozorovatele z bezpečného břehu se jedná o fantastickou podívanou. Na první pohled malé vlnky, které se na mořské hladině jeví jako perfektně uspořádané dlaždice, mají takovou sílu, že dokáží plavce nebo surfaře hravě unést na širé moře. Někdy s nimi bojují i velké lodě, které jsou nevyzpytatelnými mořskými proudy sváděny ze správných kurzů.
Když vlna vlnu potká
Čtvercové vlny, nebo také někdy příčné, jsou skutečně zvláštním jevem, který obvykle přichází stejně tak rychle jako odchází. Lehce zčeřená hladina oceánu se promění v malé umělecké dílo, když se v jednom místě, ale pod různými úhly, setkají dva vlnové systémy. Je-li úhel větší než 45°, na hladině se začne vytvářet pravidelná mřížka z vln.
Jev se může objevit kdekoliv. Vlny se totiž pohybují na vzdálenosti stovek kilometrů pod mořskou hladinou. Když se dva systémy těchto vln sejdou v jednom místě, vytvoří se na moři čtvercový vzor. Nejvíce se ale děje pod hladinou, kde spolu dva proudy „soupeří“ a dokáží tak způsobit problémy i plavidlům, kterým zkomplikují navigaci. Dokonce bylo zjištěno, že velká část lodních neštěstí má souvislost právě s tímto jevem. Lodě totiž dokáží překonávat velké vlny, pokud na ně narážejí kolmo. V případě vln, které přicházejí z boku, se ale plavidlo rozhoupe a snadno může dojít ke katastrofě.
Za čtvercovým moře do Francie nebo Izraele
Čtvercové vlny jsou v celku běžný jev, který se ve většině případů ukazuje na širém moři daleko od břehu. Jeho trvanlivost je krátká, protože jakmile se mříž na hladině objeví, energie proudu začne mizet a vzor navíc může narušovat vítr. Jsou ale lokality, kde se tento fenomén pravidelně opakuje. Znají jej obyvatelé izraelského Tel Avivu či francouzského ostrova Ré, kam dokonce míří i turisté jen proto, aby si čtvercové moře vyfotografovali.
Rychle z moře ven
Pokud byste se čirou náhodou ocitli v moři, kde se začnou takové vlny tvořit, rychle spěchejte na břeh. I malé vlny mají tendenci táhnout surfaře či plavce od břehu. V extrémním případě mohou silné proudy člověka navždy stáhnout pod hladinu. Tyto případy jsou však extrémně vzácné.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.