loď
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Oblast Tichého oceánu mezi Tchaj-wanem, jižním cípem Japonska a mikronéským souostrovím Yap nahání námořníkům hrůzu od nepaměti. V tamních neklidných vodách se mají ztrácet lodě stejnou intenzitou jako ve slavném Bermudském trojúhelníku. Jde jen o povídačky, nebo mají tajuplné příběhy reálný základ?


40 000 ztracených vojáků

O ztracených lodích a temných podmořských silách v takzvaném Ďáblově moři (nebo také Ďábelském trojúhelníku) se na Dálném východě vyprávějí příběhy již od starověku. Podle jedné japonské legendy se v oblasti ztratilo 900 mongolských lodí se 40 000 vojáky na palubách. Smetly je údajně větry nevídané síly, a tak bylo Japonsko ušetřeno masakru. V průběhu času se objevilo mnoho příběhů o mořských příšerách, které umí vyvolat nevídané bouře a gigantické vlny.

Gigantický mořský had

Ani moderní dějiny nejsou na záhadné příběhy z Ďáblova moře skoupé. Během druhé světové války popisoval jeden z japonských pilotů jménem Toshiaki Lang, že z kokpitu svého stroje zahlédl obrovskou mořskou příšeru. Tvora popsal jako gigantického hada s trojúhelníkovými ploutvemi či křídly a menší hlavou, kterou držel nad vodou. Jenže nikdo jiný z letky nic podobného nespatřil, a tak je více než pravděpodobné, že si pilot příšeru buď vymyslel a nebo měl moc bujnou fantazii.

Záhadná smrt celé posádky

To příběh zkázy nizozemské lodě Ourang Medan je z jiného soudku. K události mělo dojít v roce 1948 a vše začalo naléhavým hlášením radisty, které znělo asi takto: „Celá posádka lodě je mrtvá, včetně kapitána.“ K plavidlu se vypravilo několik blízkých lodí, první na místo dorazila posádka americké námořní lodi Silver Star. Mužům se nenaskytl pěkný pohled. Celá posádka ležela bezvládně na palubě, včetně radisty, který ještě v rukou svíral vysílačku. Nikde se neobjevily stopy násilí. Že by otrava? To už se ale nikdy nezjistilo, plavidlo totiž stihlo shořet dříve, než bylo provedeno vyšetřování. Co se tedy stalo? Jedna z vyšetřovacích verzí se přiklání k teorii, že posádka na Ourang Medan pašovala toxické plyny, které se během plavby uvolnily a posádku usmrtily. Oficiální vysvětlení však chybí, což samozřejmě vyvolává spekulace.


Konečně racionální vysvětlení

Přesuneme se do září roku 1952. Tehdy v oblasti Boninských ostrovů zmizelo japonské plavidlo. Na místo byl vyslán pátrací tým, ten ale jako by se vypařil. Záhada? Asi ano. Tehdy legenda o Ďábelském moři doslova obkroužila svět. Později se ale ukázalo, že v době zmizení obou plavidel explodovala u Boninských ostrovů podmořská sopka. Posádky neměly šanci přežít. Horká a neklidná voda pohltila vše živé i neživé. Japonci oblast rychle uzavřeli pro veškerou dopravu, a tak tomu bylo dlouhá desetiletí.

Nejsou to jen podmořské sopky, které činí z této části Filipínského moře, jak zní oficiální název oblasti, extrémně nebezpečné místo. Tato část světa je bičována tajfuny, z nichž ty nejšílenější dosahují rychlosti až 300 km/h. A co víc, Filipínské moře je v podstatě jakousi obrovskou mísou, kterou tvoří jedna tektonická deska, a tak o větší či menší zemětřesení zde není nouze.

Nejsou to tedy draci a příšery ze starých povídaček, ale síly mnohem mocnější, které lze pomocí vědy racionálně vysvětlit a díky moderním technologiím je i předvídat.

Zdroj: allthatsinteresting.com


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *