jupiter
Zdroj: NASA

Nejnovější snímek největší planety naší sluneční soustavy pořídil Hubbleův kosmický dalekohled 27. června 2019. Fotografie ve vysokém rozlišení ukazují vědcům současný stav bouří na Jupiteru, který budou porovnávat se staršími snímky. Největší pozornost je samozřejmě zaměřena na Velkou rudou skvrnu, obrovský hurikán, který se zformoval před mnoha staletími a v současnosti se již zmenšuje.


Atmosféra Jupiteru je ale zajímavá i v dalších ohledech. Barevné plynné pruhy se pohybují v různých směrech a planetu doslova obtékají rychlostí někdy vyšší než 600 km/h. Tento proces je výsledkem různých atmosférických tlaků na planetě. Lehčí pruhy stoupají výš a mají světlejší barvu oproti těžším mračnům plynu. Nejvýraznějšími rysy na fotografii jsou hustá mračna, která se valí směrem k Velké rudé skvrně. Ta se ale pohybuje opačným směrech (také opačným než je rotace planety), což kolem ní vyvolává zajímavý efekt.

Jižně od Velké rudé skvrny je možné pozorovat objekt připomínající červa. Ve skutečnosti jde o cyklón, který se vytvořil v oblasti s nízkým tlakem a pohybuje se opačným směrem. Bílé oválné body pod cyklónem jsou anticyklóny a vědci je považují za malé verze Velké rudé skvrny. Díky nim se možná objasní její dosud nevysvětlený původ.

Nový snímek Jupiteru byl pořízen ve viditelném světle jako součást programu Legacy Atmospheres Outer Planets (OPAL). Ten má pomoci pochopit procesy, které probíhají v atmosférách vnějších planet.


Galerie:



Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts