fotka slunce
Foto: Solar Orbiter/EUI Team/ESA & NASA; CSL, IAS, MPS, PMOD/WRC, ROB, UCL/MSSL

Nové snímky ze sondy Solar Orbiter, která je společným projektem NASA a Evropské kosmické agentury, ukazují povrch Slunce v dosud nejostřejších detailech. Vědci věří, že jim mise pomůže pochopit procesy, které se na povrchu hvězdy odehrávají.


Fotografie, které astronomové zveřejnili minulý týden na tiskové konferenci, jsou dosud nejbližší obrázky naší mateřské hvězdy. Nejdetailnější snímky ukazují jen několik stovek kilometrů slunečního povrchu. Podle Davida Berghmanse z Belgické královské observatoře jde o výsledek tak dobrý, že jej vědci ani neočekávali.

Snímky jsou ostré a ukazují nikdy předtím nezaznamenané malé blikající žhavé oblasti (viz šipka na úvodní fotce). Astronomové se domnívají, že by se mohlo jednat o malé erupce, asi miliardkrát menší než ty, které dosud známe jen v podobě gigantických výbuchů vystřelujících hmotu a záření do vesmíru. Dosud však není jasné, jestli jde o stejné jevy různých velikostí, nebo zda mají odlišené hnací mechanismy.

solar orbiter
Detailní snímky povrchu Slunce. Zdroj: Solar Orbiter/EUI Team/ESA & NASA; CSL, IAS, MPS, PMOD/WRC, ROB, UCL/MSSL

Pro astrofyziky by mohly být tyto malé žhavé oblasti klíčem k vyřešení jedné z největších slunečních záhad a to, proč je sluneční korona (vnější atmosféra Slunce) asi o milion stupňů teplejší než povrch Slunce. Tyto malé, ale všudypřítomné jevy, by totiž mohly být zdrojem energie pro korónu.


Nové snímky ze sondy Solar Orbiter byly pořízeny 30. května 2020 v ultrafialovém spektru pomocí kamery Extreme Ultraviolet Imager ze vzdálenosti 77 milionů kilometrů od Slunce, což odpovídá přibližně polovině vzdálenosti od Země. V minulosti se sice sonda Parker přiblížila ke Slunci na pouhých 24 milionů kilometrů, ale nebyla vybavena technologií na odesílání fotografií a vědcům zasílala jen data. Solar Orbiter se má přiblížít ke Slunci na 42 miliónů kilometrů a stane se tak prvním objektem, který bude létat přes póly naší mateřské hvězdy.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *