Masakr psů na ostrově Sivriada (známém také jako Hayırsızada) v roce 1911 patří k temným kapitolám dějin Istanbulu. Incident, který je letos připomínán v souvislosti s podobným nápadem na utrácení toulavých psů z města na pomezí Evropy a Asie, je zřejmě největším případem týrání psů v historii lidstva.
80 tisíc psů bylo ponecháno na ostrově na pospas svému osudu
Na počátku 20. století byl Istanbul domovem tisíců toulavých psů a nikdo z místních se nad tím nepodivoval. Čtyřnohá zvířata patřila ke koloritu města po dlouhá staletí, obyvatelé je často považovali za neškodné, ba dokonce užitečné tvory, kteří pomáhali udržovat město čisté od odpadků a hlodavců. S nástupem západních vlivů a modernizačních trendů však začaly v Istanbulu sílit hlasy volající po řešení „psí otázky“. Představitelé města se obávali (a zřejmě důvodně), že toulaví psi přenášejí nemoci a ohrožují zdraví obyvatel.
V roce 1911 se tak tehdejší vláda v čele s nekompromisním starostou jménem Suphi Bey rozhodla přistoupit k radikálnímu řešení. Tisíce toulavých psů začaly jednotky likvidátorů odchytávat a odvážet na nedaleký ostrov Sivriada v Marmarském moři. Ten byl naprosto opuštěný, bez vody i jakékoliv potravy. Zároveň byl v takové vzdálenosti, aby ji zvířata nedokázala přeplavat.
Psi sem byli odváženi a ponecháváni napospas osudu, odsouzeni k pomalé a bolestivé smrti hladem a žízní. Někteří se utopili při zoufalých pokusech o přeplavání moře. Hrubé odhady hovoří o tom, že na ostrově zahynulo přibližně 80 tisíc psů. Veřejnost rozhodnutí tiše a s odporem sledovala, někteří se snažili psy zachránit a schovávali je ve svých domovech. Dobové zprávy popisovaly, jak bylo dlouhé dny slyšet vytí psů, které nedalo obyvatelům města spát. Postupně ale bylo slabší a slabší, až definitivně utichlo.
Zprávy o krutém zacházení se psy se dostaly až do evropských novin a vyvolaly mezinárodní pobouření. Osmanská vláda však necítila potřebu se k incidentu vyjadřovat a přešla jej, jako by se nic nestalo.
Galerie:
Bude se historie opakovat?
O 123 let později se Istanbul opět potýká s otázkou, jak nakládat s toulavými psy. V celém Turecku se jich údajně potuluje něco kolem 4 milionů. Většina z nich prý není nebezpečných, avšak některá zvířata začínají tvořit agresivní smečky, které mají na svědomí desítky lidských životů. Za určitých okolností také hrozí riziko vztekliny.
Bude se rok 1911 znovu opakovat, nebo se Turecko posunulo do civilizovaného světa a problém vyřeší humánně? Současné vedení země mělo v plánu toulavá zvířata odchytat a umístit do útulku s tím, že pokud se do 30 dnů neozve majitele zvířete, dojde k jeho utracení. Po nátlaku tureckých obyvatel a ochránců zvířat zatím vláda od tohoto plánu ustoupila a hovoří jen o zákoně, který by měl toulavé psy ponechat v útulcích. Jenže pro dlouhodobý pobyt milionů zvířat není v zemi kapacita.
Místo, o kterém píšeme:
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.