Kate Rubinsová u "volební místnosti na ISS v roce 2016
Kate Rubinsová u "volební místnosti na ISS v roce 2016. Foto: NASA, volné dílo

Na Zemi probíhají volby, ale astronauti jsou zrovna na misi anebo uvíznutí na Mezinárodní vesmírné stanici, tak jako se v minulém roce stalo dvojici amerických kosmonautů. Mohou volit? A pokud ano, tak jak?


Američané i Rusové využívají speciální elektronický systém

Američtí astronauti mohou volit i během svého pobytu ve vesmíru nebo na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Umožňuje jim to speciální systém pro elektronické hlasování, který americká administrativa poprvé využila v roce 1997. Tehdy astronaut David Wolf hlasoval z prostoru mimo naši planetu, konkrétně z ruské vesmírné stanice Mir. Od té doby hlasování provedlo z kosmu několik desítek osob.

Hlasování amerických astronautů funguje na principu zabezpečeného elektronického hlasovacího systému, který byl speciálně vyvinut v NASA. Občan oprávněný volit jednoduše vyplní elektronický hlasovací lístek z oběžné dráhy, a ten odešle přes satelitní systém NASA do zařízení White Sand v Novém Mexiku. Odtud se elektronický hlasovací lístek přenese do Johnsonova vesmírného střediska v Texasu a poté již putuje k okresnímu úředníkovi odpovědnému za odevzdání hlasu, tak jako tomu je například u korespondenční volby.

Související:  Dlouhý pobyt ve vesmíru ovlivňuje myšlení astronautů. Poletíme vůbec na Mars?

Ruští kosmonauti mají podobný systém jako jejich američtí kolegové. Svoji volbu provádějí pomocí elektronického systému ruské kosmické agentury Roskosmos. Její pracovníci pak hlasy odesílají příslušným volebním orgánům.

reklama

Evropané volí z vesmíru složitěji

Volit z vesmíru samozřejmě mohou i posádky jiných zemí. Evropští astronauti to ale mají o něco složitější než jejich američtí kolegové. Neexistuje totiž žádný jednotný právní rámec, který by poskytoval například v rámci ESA jednotný volební systém. Každá země má totiž své vlastní volební zákony, a tak se možnosti liší podle národnosti hlasujícího.

Mezinárodní vesmírná stanice
Mezinárodní vesmírná stanice (ISS). Foto: Pixabay

V roce 2017 například francouzský kosmonaut Thomas Pesquet během svého pobytu na ISS hlasoval v prezidentských volbách prostřednictvím plné moci, kterou udělil ještě před odletem jiné osobě. Stejným způsobem hlasoval německý astronaut Alexander Gerst ve federálních volbách. Podobně by tomu zřejmě bylo i v případě české účasti na vesmírné misi.

Proč je to důležité?

Každý hlas je jako kapka vody v moři, ale právě z těchto kapek je moře tvořeno. V budoucnu bude pravděpodobně lidí ve vesmíru přibývat a je potřeba, aby se i oni mohli voleb účastnit. Pro efektivní hlasování z vesmíru však bude potřeba elektronický systém zejména u evropských astronautů vylepšit tak, aby byl použitelný i pro zvažované delší mise na Měsíc nebo Mars.



Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts