Opasek
Nalezené kování. Zdroj: MU, CC BY-SA 3.0

Archeologové z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity (MU) se postarali o další senzační nález lokalitě Lány u Břeclavi. Objevené bronzové kování opasku z 8. století n. l. s vyobrazením hada požírajícího tvora podobného žábě odkazuje k dosud neznámému pohanskému kultu. O nálezu publikovali archeologové z MU článek v prestižním odborném časopisu Journal of Archaeological Science.


Ve stejné lokalitě bylo v minulosti nalezeno zvířecí žebro s vyrytým nápisem ve starobylých germánských runách. Nový objev odkazuje na jeden ze základních motivů kosmogonického mýtu o stvoření světa. „Artefakty s identickým vyobrazením byly identifikovány na různých místech střední Evropy, vzdálených od sebe stovky kilometrů. Dokládají existenci dosud neznámého pohanského kultu, který na počátku středověku propojoval populace různého původu,“ uvádí brněnský tým archeologů v tiskové zprávě.

Archelogové si nejprve mysleli, že se jedná o nález s unikátní výzdobou. Vedoucí Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty MU Jiří Macháček však dodává: „Později jsme zjistili, že se další takřka identické artefakty nacházejí i na území Německa, Maďarska a Čech. Uvědomil jsem si, že jsme na stopě dosud neznámého pohanského kultu, který na počátku středověku před příchodem křesťanství propojoval různé regiony střední Evropy. Zorganizovali jsme proto mezinárodní vědecký tým, který se začal nálezy detailně zabývat.“

Místa nálezů podobných nebo stejných kování
Místa nálezů podobných nebo stejných kování. Zdroj: MU, CC BY-SA 3.0

Motiv hada či draka požírajícího svoji oběť se objevuje v germánské, avarské či slovanské mytologii. Dnes ale jeho významu nerozumíme, nicméně v daleké minulosti nějakým způsobem propojoval v duchovní rovině různé národy žijící ve střední Evropě.  Podle archeologů patří nález do skupiny takzvaných avarských opaskových kování, která se v regionu vyráběla v 7. a 8. stol. n.l. a byla součástí kroje Avarů, původně nomádského národa, který se usadil na území dnešního Maďarska. Módu Avarů pak přejímaly i okolní národy.

Podrobnou materiálovou a technologickou analýzou lánského kování, ale i ostatních podobných nálezů, se vědcům podařilo zjistit, že větší část těchto bronzových kování byla silně pozlacena. Chemická analýza izotopů olova obsažených v bronzové slitině naznačuje, že všechna objevená kování mají společný zdroj mědi, která byla těžena ve Slovenském rudohoří. Některá kování pak podle všeho pocházejí ze stejné dílny nebo byla odvozena ze společného modelu.




Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *