Až neuvěřitelně zní návrh vědců, jak zastavit tání ledovců v Antarktidě. Podle studie publikované v časopise Science Advances k tomu stačí přeměnit mořskou vodu Jižního oceánu ve sníh a ten vhodně přemístit na ledovou pokrývku tohoto kontinentu. Projekt, který by mohl zastavit zvyšování hladiny oceánu, má údajně stát méně než evakuace jednoho velkoměsta, ale úsilí potřebné k jeho realizaci by bylo srovnatelné s přípravou cesty na Měsíc.
Na tak obrovský geoinženýrský projekt je potřeba nejméně 12 tisíc větrných turbín, obří mořská čerpadla a sněhová děla, která by doslova zasněžovala Antarktidu. Takový projekt se může zdát absurdní, ale za onou zdánlivou absurditou se skrývá opravdová hrozba, kterou je neustálé zvyšování hladiny oceánů. Již mnoho studií potvrdilo fakt, že ani okamžité zastavení spalování fosilních paliv nezastaví tání světových ledovců.
„Jako vědci máme za to, že je naší povinností informovat společnost o všech možnostech, jak se vypořádat s problémy, před kterými stojíme.“ sdělil profesor Anders Levermann z Institutu pro výzkum změny klimatu v německé Postupimi a jeden z autorů studie. Zároveň dodal, že je čas se rozhodnout, jak situaci s globálním oteplováním řešit. „Nelze se donekonečna vyhýbat rozhodnutí,“ dodal rázně Levermann.
Nový sníh na antarktické ledové pokrývce by podle studie postupně nahrazoval ztracený led. Pomalé vrstvení sněhových vloček má vytvořit stabilní ledovou pokrývku, která stlačí led pod ní, čímž se vytvoří kvalitní a odolnější vrstva ledu.
K tomu, aby byl projekt úspěšný, je potřeba odčerpat 4 400 kubických kilometrů mořské vody. To by zabralo minimálně 10 let a spoustu energie potřebné nejen k čerpání vody, ale také k jejímu odsolování a udržování teploty, aby nezamrzala.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.